Nieprawidłowości w Poczcie Polskiej sięgają 113 mln zł! Jest zawiadomienie do CBA i prokuratury

Agnieszka
Newsy
14.11.2024 9:44
Nieprawidłowości w Poczcie Polskiej sięgają 113 mln zł! Jest zawiadomienie do CBA i prokuratury źródło okładki: Autorstwa burts - photo taken by burts, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curi

"Fiasko transformacji cyfrowej w Poczcie Polskiej" - tak Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zatytułowała swój wpis na temat ostatnich inwestycji Poczty. W trakcie kontroli NIK wykryto bowiem nieprawidłowości w inwestycjach, których koszty sięgają ponad 100 mln zł.

Poczta Polska próbowała dogonić konkurencję

Pojawienie się na rynku takich firm jak choćby InPost zostawiło Pocztę Polską daleko w tyle jeśli chodzi o przesyłki KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe, w formie paczek).

Z tego względu spółka dokonała szeregu inwestycji, które miały na celu rozwinięcie jej pod względem cyfrowym, co pozwoliłoby na nadgonienie konkurencji. 

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę kilku z tych inwestycji i doszła do szeregu nieprawidłowości. Sprawdzono między innymi zakup 2000 automatów paczkowych, budowę nowej strony internetowej, zakup maszyn do sortowania czy utworzenie systemu TMS.

NIK wykrył nieprawidłowości w inwestycjach Poczty

NIK zauważył problem już na etapie ogłoszenia przetargu na wybudowanie 2000 automatów paczkowych.

Okazało się bowiem, że Poczta Polska nie określiła żadnych warunków udziału, które uwiarygodniłyby możliwość zrealizowania umowy przez potencjalnego wykonawcę.

Ostatecznie Poczta zleciła realizację inwestycji konsorcjum dwóch podmiotów, którego lider miał siedzibę w budynku wielorodzinnym i którego kapitał zakładowy wynosił ok. 6 tys. zł. 

Termin postawienia 2000 automatów paczkowych upływał w lutym 2023 roku. W czerwcu 2023 roku było ich tylko 243 i to nie w pełni działające.

To, co przykuło szczególną uwagę NIK-u to fakt, że firma realizująca stawianie automatów nie została pociągnięta do odpowiedzialności przez Pocztę Polską nawet w formie zapłacenia kar umownych za opóźnienie. 

Co więcej, zarząd podpisał niekorzystne dla spółki aneksy i porozumienia, dotyczące wydłużenia terminu realizacji umowy oraz rezygnacji z dochodzenia kar umownych związanych z opóźnieniami w realizacji umowy, w zamian za rekompensatę, której wartość była o wiele niższa od możliwych kar umownych. – czytamy w raporcie NIK.

Najwyższa Izba kontroli składa zawiadomienie do prokuratury i CBA

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, NIK przygotowała zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce oraz zgłoszenie do CBA.

Cały raport NIK pod tym linkiem: Fiasko transformacji cyfrowej w Poczcie Polskiej.

Kluczowe Punkty
  • NIK przeprowadziła kontrolę inwestycji Poczty Polskiej i wykryła nieprawidłowości.
  • Inwestycje miały na celu cyfryzację firmy, aby nadgonić konkurencję.
  • Poczta Polska nie określiła warunków przetargu na automaty paczkowe.
  • Konsorcjum z niskim kapitałem zakładowym wygrało przetarg.
  • Do lutego 2023 termin na postawienie 2000 automatów paczkowych nie został dotrzymany.
  • NIK zauważył brak kar umownych za opóźnienia.
  • Zarząd Poczty podpisał niekorzystne aneksy z wykonawcą.
  • NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury i CBA.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną