Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń: Polska plasuje się niemal na końcu listy europejskich krajów pod względem rocznych zarobków pracowników. Przeciętny Polak zarabiający na pełen etat uzyskał w 2023 roku jedynie 18 tys. euro rocznie. Dla porównania, średnia unijna to aż 37,8 tys. euro. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i gdzie Polska wypada na tle innych krajów Unii Europejskiej?
Polska w gronie najgorzej wynagradzanych krajów
Z analiz wynika, że Polacy znajdują się w gronie jednych z najgorzej opłacanych narodów w UE. Wyprzedzają jedynie Bułgarię, Węgry, Grecję i Rumunię, gdzie przeciętne wynagrodzenia są jeszcze niższe. Na drugim końcu zestawienia są takie kraje jak Luksemburg, Dania i Irlandia, gdzie roczne zarobki znacznie przewyższają unijną średnią.
W 2023 roku roczne wynagrodzenie statystycznego pracownika w Bułgarii wyniosło zaledwie 13,5 tys. euro, na Węgrzech - 16,9 tys. euro, a w Grecji - 17 tys. euro. Polska, mimo odnotowania wzrostu płac, wciąż pozostaje w dolnej części tabeli.
Przepaść między Polską a liderami zestawienia
Na szczycie rankingu płac w Europie znalazły się kraje o najbardziej rozwiniętych gospodarkach, z Luksemburgiem na czele. Pracownik etatowy w Luksemburgu w 2023 roku mógł liczyć na roczne wynagrodzenie przekraczające 81 tys. euro. Niewiele mniej zarabiało się w Danii (67,6 tys. euro) oraz Irlandii (58,7 tys. euro). W porównaniu z tymi krajami przeciętne zarobki w Polsce są czterokrotnie niższe niż w Luksemburgu i ponad dwukrotnie niższe od unijnej średniej.
Polska na tle sąsiadów
Niska pozycja Polski w rankingu jest również widoczna na tle naszych sąsiadów z Unii Europejskiej. W Niemczech roczna pensja sięga średnio 51 tys. euro, co jest poziomem zupełnie nieosiągalnym dla przeciętnego Polaka. Również zarobki u naszych najbliższych sąsiadów, takich jak Czechy, Litwa i Słowacja, znacząco przewyższają polskie płace. Na przykład przeciętne wynagrodzenie w Czechach wyniosło 23 tys. 454 euro, na Litwie - 27 tys. 178 euro, a na Słowacji - 19 tys. euro.
Europejskie zarobki rosną, Polska pozostaje w tyle
Średnia płaca w UE wzrosła o 6,5% w stosunku do 2022 roku, osiągając poziom 37,8 tys. euro rocznie. Wzrost wynagrodzeń w Polsce również był widoczny, ale nie zmienił on ogólnej pozycji kraju na europejskim tle. Wysokie koszty życia i inflacja sprawiają, że rzeczywisty standard życia Polaków nie rośnie proporcjonalnie do wzrostu nominalnych zarobków.
Czy polskie wynagrodzenia mają szansę dogonić unijne?
Najnowsze dane Eurostatu stanowią wyzwanie dla polskiej gospodarki i rynku pracy. W obliczu globalnych i regionalnych trendów rosnących płac, Polska potrzebuje kompleksowej strategii, aby zwiększyć konkurencyjność wynagrodzeń. W przeciwnym razie polscy pracownicy mogą nadal pozostawać na jednym z najniższych poziomów zarobków w Unii Europejskiej.