Projekt nowelizacji rozporządzenia, którego autorem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji może wprowadzić nowy obowiązek dla mieszkańców Polski.
Obowiązkowy montaż czujnika dymu
Resort pracuje nad projektem rozporządzenia, którego celem jest znowelizowanie rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej. Po wdrożeniu nowych regulacji, w każdym mieszkaniu będzie musiał być zamontowany autonomiczny czujnik dymu lub dwutlenku węgla.
„Pomieszczenie mieszkalne lub jednostkę mieszkalną, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także lokal mieszkalny należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej autonomicznych czujek dymu” - czytamy w rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Całą treść rozporządzenia znajdziesz TUTAJ.
Nowy obowiązek już od listopada?
Do sprawy odniósł się Wiesław Szczepański - wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który ma nadzieję, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 22 listopada. Tym samym Polska dołączy do krajów takich jak Dania, Czechy, Norwegia, Łotwa, Estonia, Litwa, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Irlandia, Szwecja.
Mężczyzna zakomunikował, że prace nad nowymi przepisami zostały wdrożone po tragicznych wydarzeniach w Poznaniu. W czasie akcji ratunkowej zginęło tam dwóch strażaków.
Wiceszef resortu przypomniał, że czujnik dymu, który zamontowany był w jednym z mieszkań kamienicy zaalarmował o zagrożeniu i ewakuacja mieszkańców nastąpiła już przed przyjazdem zastępów Straży Pożarnej.
Czujniki dymu we wszystkich mieszkaniach
Komenda Główna Straży Pożarnej zaproponowała wprowadzenie obowiązku montażu czujników dymu w nowych mieszkaniach od momentu wejścia w życie nowych przepisów. W przypadku już istniejących lokali, właściciele mieliby pięć lat na dostosowanie się do tych wymagań. Dodatkowo, plan zakłada również obowiązkowe instalowanie czujników tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie dochodzi do spalania paliw stałych, ciekłych lub gazowych.
Skuteczność czujników dymu i tlenku węgla
Skuteczność czujników dymu i tlenku węgla zależy od ich odpowiedniego umiejscowienia, regularnej konserwacji oraz jakości samego urządzenia. Badania pokazują, że montaż czujników dymu w domu znacząco redukuje liczbę ofiar pożarów – ich obecność zmniejsza ryzyko śmiertelnych przypadków o 50-70%. Czujniki tlenku węgla są równie skuteczne, chroniąc przed zatruciami, które co roku prowadzą do hospitalizacji i śmierci wielu osób.