Minister Klimatu i Środowiska wypowiedziała się na temat nowej edycji programu „Mój Prąd 6.0”. Budżet został znacznie zwiększony. Obywatele mogą ubiegać się nawet o dopłaty na zadaszenia balkonów, wiaty czy markizy. Oto warunki.
Zwiększony budżet 6. edycji
Przypomnijmy, że nabór do 6. edycji programu „ Mój prąd” ruszył 2 września 2024 roku. Resort Klimatu i Środowiska zdecydował się na zwiększenie budżetu programy z 400 mln do 1,25 mld złotych.
„Zwiększamy budżet programu Mój prąd 6.0 z 400 mln do 1,25 mld złotych. Tak wspieramy oddolną transformację energetyczną. Panele fotowoltaiczne na domach jednorodzinnych to ważna część wielkiej, pozytywnej zmiany w Polsce” - czytamy we wpisie minister Klimatu i środowiska – Pauliny Hennig-Kloska (platforma X).
Wnioski tylko do grudnia
Nabór wniosków wystartował 2 września 2024 roku i potrwa do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania środków.
Na rządowej stronie poinformowano, że do 13 września (godz. 11:30) przyjęto 36901 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ok. 445 mln zł, w tym prawie 14 tys. wniosków na ok. 200 mln zł dotyczy dofinansowania magazynów energii elektrycznej.
Trzeba spełnić te warunki
Aby ubiegać się o dofinansowanie trzeba spełnić poniższe warunki:
- Dla mikroinstalacji fotowoltaicznych zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od dnia 1 sierpnia 2024 r. obowiązkowy będzie montaż magazynu energii,
- Warunkiem koniecznym do skorzystania z dofinansowania jest rozliczanie się w systemie net-billing (lub udokumentują przejście na nowy system rozliczeń, jeżeli mikroinstalacja rozliczana jest w systemie net-metering).
Wysokość dofinansowania
Dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej, magazynu energii elektrycznej, magazynu ciepła pokryje do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
- Do 6 tysięcy złotych - do mikroinstalacji fotowoltaicznych bez dodatkowego zakresu inwestycji będzie wypłacana tylko dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej do 31 lipca 2024 roku,
- Do 7 tysięcy złotych - w przypadku inwestycji także w magazyn energii. Aby uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 20 kW zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 r., konieczna będzie także inwestycja w magazyn energii elektrycznej lub/i magazyn ciepła.
- Do 5 tysięcy złotych - Dofinansowanie do magazynu energii cieplnej o minimalnej pojemności 20 dm3,
- Do 16 tysięcy złotych - Dotacja do magazynu energii elektrycznej. Pojemność magazynu energii zgłoszonego do dofinansowania powinna wynosić minimum 2 kWh przy minimalnej zainstalowanej mocy instalacji PV określonej w programie (tj. 2 kW).
Dofinansowanie obejmie także te urządzenia
Resort informuje, że do dofinansowania mogą zostać zgłoszone urządzenia, które kwalifikują się do mikroinstalacji fotowoltaicznej:
- pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną,
- wiaty (np. samochodowe) i carporty zawierające ogniwa PV,
- fotowoltaiczne zestawy balkonowe,
- markizy fotowoltaiczne, które mogą być wykorzystywane jako zadaszenia balkonów lub wejść, jednocześnie generując prąd,
- pokrycia dachowe zintegrowane z ogniwami PV, takie jak dachówki fotowoltaiczne, które łączą funkcję ochrony dachu z produkcją energii elektrycznej.
WAŻNE: Wszystkie zgłoszone do dofinansowania instalacje fotowoltaiczne muszą zostać podłączone do sieci elektroenergetycznej.
"Do dofinansowania mogą zostać zgłoszone różne urządzenia, które kwalifikują się do mikroinstalacji fotowoltaicznej, w tym m.in. pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną, wiaty i carporty zawierające ogniwa PV, fotowoltaiczne zestawy balkonowe. Wszystkie zgłoszone do dofinansowania instalacje fotowoltaiczne muszą zostać podłączone do sieci elektroenergetycznej" - czytamy na rządowej stronie.