Prawdopodobnie od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywać przepisy związane z nowym świadczeniem. Projekt ustawy został poparty przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej o Rodziny.
6200 złotych miesięcznie
Mowa o projekcie ustawy o świadczeniu honorowym. Zakłada on comiesięczną wypłatę świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat i posiadają polskie obywatelstwo.
Ustawa przewiduje wypłatę w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie.
Świadczenie ma podlegać corocznej waloryzacji (w marcu).
Do sprawy odniósł się Sebastian Gajewski - Wiceminister MRPiPS, który zakomunikował, że projekt ustawy zastąpi dotychczasowy (pozaustawowy) mechanizm przyznawania świadczenia. Przypomnijmy, że obecnie jest ono przyznawane na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. przez prezesa ZUS (chodzi o świadczenie w drodze wyjątku).
Rząd uważa, że należy uregulować te kwestie w ustawie, aby zapewnić pewność i przewidywalność sytuacji prawnej dla osób w wieku 100 lat.
Celem proponowanych rozwiązań jest zastąpienie obecnego mechanizmu przyznawania świadczenia i unormowanie prawne wieloletniej tradycji, a także zapewnienie przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa. Nowe przepisy sprawią, że honorowe świadczenia dla stulatków będzie gwarantowane ustawą.
„Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Specjalny dodatek jest wypłacany bez względu na to czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON” - czytamy na rządowej stronie.
Wiadomo, kiedy pierwsza wypłata
Projekt o świadczeniu honorowym został jednogłośnie poparty przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej o Rodziny. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
W tym przypadku konieczny będzie wniosek
W sytuacji, gdy senior nie posiada prawa do renty lub emerytury, wówczas świadczenie honorowe będzie wypłacane po złożeniu wniosku.
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
Świadczenie pobiera 6 tysięcy osób
Na rządowej stronie czytamy, że obecnie świadczenie honorowe pobiera około 6 tysięcy osób, a liczba ta z roku na rok będzie rosnąć z uwagi na systematycznie wydłużającą się średnią długość życia.