Nieprzerwany urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych praw pracownika. Długość takiego urlopu zależy między innymi od stażu pracy. W tym zakresie ma jednak nastąpić kilka zmian, pozytywnych dla pracownika. Kiedy wejdą one w życie? Poznaj szczegóły.
Urlop wypoczynkowy
Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Co więcej, pracownik nie może się zrzec tego przywileju. Urlop musi być wykorzystany w każdym roku pracy.
Długość urlopu a staż pracy
Długość urlopu wypoczynkowe zależy od stażu pracy. Osoby pracujące krócej niż 10 lat otrzymują rocznie 20 dni urlopu. Natomiast osoby, które mają staż pracy dłuższy niż 10 lat - 26 dni.
Warto przy tym zaznaczyć, że do stażu pracy wliczają się także lata edukacji. Przykładowo, osoba z wyższym wykształceniem otrzymuje 26 dni urlopu już po przepracowaniu 2 lat, bo wyższe wykształcenie liczone jest jako 8 lat stażu pracy.
Do stażu pracy wlicza się:
- Nie więcej niż 3 lata - ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej.
- Nie więcej niż 5 lat - ukończenie średniej szkoły zawodowej.
- 5 lat - ukończenie średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych).
- 4 lata - ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej.
- 6 lat - ukończenie szkoły policealnej.
- 8 lat - ukończenie szkoły wyższej.
Planowane zmiany w stażu pracy
W 2024 roku pojawiły się plany wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy. Wynika z nim, że do stażu pracy wliczałby się także okres zatrudnienia na umowie zlecenie i okres prowadzenia działalności gospodarczej.
Dzięki temu pracownik szybciej uzyskałby prawo do większej ilości urlopu wypoczynkowego.
Zmiany miały wejść w życie już w 2025 roku, jednak tak się nie stanie.
Projekt, którego projekt opublikowano 11 lipca 2024 r. ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu w III kwartale 2024 r. Projekt ten przewiduje, że omawiana nowelizacja kodeksu pracy wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r.
Dodatkowe 10 dni w urlopy wypoczynkowego
W kwietniu 2024 roku pojawiły się też plany przyznania dodatkowych 10 dni urlopu pracownikowi, który przepracował w sumie 25 lat. Na razie jednak nic w tym kierunku się nie zadziało.
Na dodatkowe 10 dni urlopu mogą jednak już teraz liczyć osoby z niepełnosprawnością.