Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wypowiedziała się w sprawie zmiany algorytmu wyliczania emerytur.
Emerytura plus – dłuższa praca się opłaci
Szefowa Ministerstwa Funduszy została zacytowana przez portal „Fakt”. Resort przedstawił szczegóły dotyczące programu „Emerytura plus”, który zakłada zmiany algorytmu wyliczania emerytury.
Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz uważa, że jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego ktoś podejmie decyzję o dalszej pracy, wówczas może liczyć na dodatkowy zastrzyk finansowy do emerytury oraz gwarancję otrzymania trzynastej emerytury.
Kobieta cytowana przez portal zapowiedziała, że zysk ten może przekroczyć 30 tysięcy złotych.
"Fakt" podał wyliczenia, z których wynika, że osoba zarabiająca 7 tysięcy złotych może „zyskać” łącznie około 37 tysięcy złotych za sprawą pięciu odroczonych trzynastek – 8,9 tysięcy złotych oraz dodatkowym składkom rentowym – 28, 9 tysięcy złotych.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz twierdzi, że osoba, która zdecyduje się pracować dłużej (bez względu na ilość uzbieranych składek) powinna dostawać więcej niż minimalna emerytura.
„Nie wykluczam tego, tak, ale na dzisiaj najważniejsza jest (zachęta) i to na pewno zadziała, jeżeli będzie bodziec ekonomiczny dla seniorów, że im się będzie opłacało dłużej pracować i w związku z tym kobiety będą miały gwarancję bezpieczniejszej samodzielnej emerytury” - powiedziała Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz cytowana przez Fakt.
5 zaległych „trzynastek”
Dla zobrazowania podano przykład:
„Czyli jeśli dana osoba nie przechodzi na emeryturę i pracuje przykładowo pięć lat dłużej, dostaje pięć zaległych trzynastek” - tłumaczy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz cytowana przez portal.
Przedstawicielka Resortu Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliła, że nowe zasady nie dotyczyłyby „czternastek”.
Rewolucja w składce rentowej
Okazuje się, że zmiany mają być także wprowadzone w składce rentowej.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje, aby składka rentowa była przekazywana na konto emerytalne w celu generowania wyższego świadczenia w przypadku decyzji o zakończeniu kariery zawodowej.
Należy podkreślić, że na tą chwilę powyższe reformy są tylko postulatami.