W polskich lasach pojawiło się już sporo grzybów. Opady deszczu sprawiły, że grzybiarze tłumnie ruszyli na zbiory swoich ulubionych znalezisk. Są jednak zgodni. W koszykach znajduje się jednak głównie jeden gatunek, a to źle wróży.
Wysyp “Amerykanów” w polskich lasach
W serwisie grzyby.pl pojawiło się wiele ciekawych informacji dotyczących obecnego sezonu na grzyby. Dowiadujemy się, że z jednej strony w województwie dolnośląskim z powodzeniem można znaleźć już prawdziwki. Z drugiej strony, w województwie mazowieckim i łódzkim wciąż na próżno szukać ulubionych grzybów.
Co więcej, w polskich lasach pojawiło się sporo grzybów, które jednak nie są ulubieńcami grzybiarzy. Mowa o tak zwanych “Amerykanach”, czyli złotoborowikach, których grzybiarze mają już powoli dość.
Jak donosi serwis grzyby.pl, choć wakacje praktycznie dobiegły już końca, to jednak urodzaj na złotoborowiki wysmukłe, zwane też „amerykanami” trwa nadal. Szczególnie w okolicach Kopalina, Lubiatowa, Sasina i Łeby jest ich wciąż baaaardzo dużo… 80, 130, 160, 200 szt. zebranych grzybów na godzinę to liczby, które naprawdę mogą szokować. - czytamy na Facebooku Choczewo24.info.
Niestety, grzybiarze twierdzą, że ten gatunek grzybów nadaje się tylko do zalewy w occie. Jest on bowiem zbyt mało aromatyczny, aby spożywać go w inny sposób, a już na pewno nie po ususzeniu.
Co więcej, złotoborowik to gatunek inwazyjny, a to oznacza, że jego obecność ogranicza pojawianie się innych, bardziej docenianych gatunków grzybów.
Borowik amerykański w Polsce
Borowik amerykański, znany również jako złotoborowik wysmukły (Butyriboletus subappendiculatus), to gatunek grzyba jadalnego, który nie jest naturalnie występujący w Polsce, ale został zawleczony z Ameryki Północnej i rozprzestrzenia się w Europie. Jest on dość charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny.
Występowanie:
Borowik amerykański występuje głównie w lasach mieszanych i iglastych, preferując tereny górzyste i podgórskie. Najczęściej spotykany jest pod świerkami, ale może również rosnąć w towarzystwie sosen i innych drzew iglastych. W Polsce można go znaleźć w kilku regionach, choć jego populacja nie jest jeszcze duża.
Wygląd:
Złotoborowik ma kapelusz o barwie złotobrązowej, żółtawe rurki i żółtobrązowy trzon, który jest często pokryty drobnymi siateczkami. Kapelusz może osiągać do 15 cm średnicy, a młode okazy mają półkulisty kształt, który z wiekiem staje się bardziej wypłaszczony. Jego miąższ jest żółty, dość mięsisty i nie zmienia koloru po przecięciu.
Wartość i opinie:
Borowik amerykański jest ceniony jako grzyb jadalny, choć niektórzy grzybiarze oceniają go jako mniej smaczny od innych borowików, takich jak borowik szlachetny. Jest jednak uważany za cenny ze względu na swoje rozmiary i wygląd. Wśród grzybiarzy opinie o nim są różne – niektórzy cenią go za łatwość rozpoznania i przyjemny smak, inni jednak uważają, że jego walory smakowe są przeciętne w porównaniu z innymi borowikami.