Tajemniczy zapach z chmur! Kwaśna kapusta czy coś groźniejszego? Kiedy chmura dotrze do Polski?

Martyna P.
Newsy
26.08.2024 8:58
Tajemniczy zapach z chmur! Kwaśna kapusta czy coś groźniejszego? Kiedy chmura dotrze do Polski?

Na Islandii doszło do wybuchu wulkanu. W związku z tym nad Europą krąży toksyczna chmura. Czy dotrze nad Polskę?

Toksyczna chmura po wybuchu wulkanu

O erupcji wulkanu na Islandii, która rozpoczęła się 22 sierpnia 2024 roku poinformował portal Euronews. Miała ona miejsce na północny wschód od Grindavik oraz około 50 kilometrów na południowy zachód od stolicy Islandii, Reykjaviku.

Okazuje się, że był to szósty wybuch w ciągu trzech miesięcy. Obecnie lawa wyrzucana jest na Półwysep Reykjanes. Ze względów bezpieczeństwa teren wokół wulkanu został zamknięty. Doszło do ewakuacji popularnego, termalnego uzdrowiska Blue Lagoon.

Zdjęcie Tajemniczy zapach z chmur! Kwaśna kapusta czy coś groźniejszego? Kiedy chmura dotrze do Polski? #1
źródło: Twitter 

Czy toksyczna chmura dotrze nad Polskę?

Obecnie toksyczna chmura znajduje się nad Wielką Brytanią. Nie można wykluczyć, że przemieści się ona nad Polskę – szczególnie w północno-zachodni i północny region kraju.

Biorąc pod uwagę mapy pogodowe z portalu windy.com (silne wiatry w kierunku południowym i wschodnim) można przypuszczać, że zwiększone stężenie dwutlenku siarki będzie utrzymywało się nad Polską w poniedziałek i wtorek (26 i 27 sierpnia). 

Met Office uspokaja

Specjaliści Met Office uważają, że dwutlenek siarki uwolniony do atmosfery będzie miał nieznaczny wpływ na jakość powietrza przy powierzchni. Brytyjscy pracownicy stale monitorują sytuację i bacznie przyglądają się chmurze dwutlenku siarki.

Skutki wdychania dwutlenku siarki

Do bezpośrednich skutków wdychania dwutlenku siarki zaliczamy:

  • Podrażnienie dróg oddechowych: Wdychanie dwutlenku siarki może powodować kaszel, duszności, bóle gardła i uczucie pieczenia w nosie i gardle. Nawet krótkotrwałe narażenie na wysokie stężenia może wywołać gwałtowne reakcje, szczególnie u osób z astmą.

  • Skurcz oskrzeli: SO₂ może wywołać skurcz oskrzeli, co prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i trudności w oddychaniu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z astmą, u których może to wywołać ataki astmatyczne.

  • Zmniejszenie pojemności płuc: Długotrwałe narażenie na niskie stężenia SO₂ może prowadzić do przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz zmniejszenia ogólnej pojemności płuc.

Szczególnie narażane są osoby z problemami układu oddechowego, dzieci, osoby starsze oraz ludzie z astmą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Skąd dwutlenek siarki w atmosferze?

Podczas erupcji wulkanu tworzy się dwutlenek siarki (SO₂), ponieważ w głębi Ziemi, gdzie znajduje się magma, są też zawarte różne gazy, w tym siarka. Gdy magma zaczyna się podnosić w kierunku powierzchni Ziemi, rośnie jej temperatura i ciśnienie. Te warunki powodują, że siarka w magmie łączy się z tlenem z otoczenia, tworząc właśnie dwutlenek siarki.

Kiedy wulkan wybucha, magma, czyli gorąca stopiona skała, wyrzucana jest na powierzchnię wraz z ogromnymi ilościami gazów, w tym dwutlenku siarki. Ten gaz unosi się w powietrzu, a jego duże ilości mogą wpływać na środowisko i zdrowie ludzi.

Czy można zobaczyć lub wyczuć dwutlenek siarki? 

Dwutlenek siarki (SO₂) to gaz, który jest trudny do zauważenia gołym okiem, ponieważ jest bezbarwny. Można go jednak wyczuć, ponieważ ma charakterystyczny, ostry i drażniący zapach przypominający zapach palonej zapałki lub kwaśnej kapusty.

Kluczowe Punkty
  • Erupcja wulkanu na Islandii miała miejsce 22 sierpnia 2024 roku, na północny wschód od Grindavik i około 50 km na południowy zachód od Reykjaviku.
  • Był to szósty wybuch w ciągu trzech miesięcy. Wulkan wyrzuca lawę na Półwysep Reykjanes, a teren wokół został zamknięty ze względów bezpieczeństwa.
  • Ewakuowano termalne uzdrowisko Blue Lagoon.
  • Toksyczna chmura, która powstała po erupcji, znajduje się obecnie nad Wielką Brytanią i może dotrzeć nad Polskę, szczególnie w północno-zachodnie i północne regiony kraju.
  • Specjaliści Met Office uspokajają, że dwutlenek siarki będzie miał nieznaczny wpływ na jakość powietrza przy powierzchni.
  • Wdychanie dwutlenku siarki może powodować podrażnienie dróg oddechowych, skurcz oskrzeli i zmniejszenie pojemności płuc.
  • Dwutlenek siarki (SO₂) powstaje podczas erupcji wulkanu, gdy siarka w magmie łączy się z tlenem.
  • Dwutlenek siarki jest bezbarwny, ale ma charakterystyczny, ostry zapach przypominający zapach palonej zapałki lub kwaśnej kapusty.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną