McDonald's nalicza te opłaty w Polsce, ale w Niemczech już nie – sieć ujawnia powód!

Agnieszka
Biznes i finanse
21.08.2024 9:56
McDonald's nalicza te opłaty w Polsce, ale w Niemczech już nie – sieć ujawnia powód!

Unijna dyrektywa sprawiła, że restauracje McDonald’s, ale też inny lokale, muszą naliczać dodatkową opłatę za produkty sprzedawane w kubkach jednorazowych. Okazuje się jednak, że mimo tego, iż przepisy obowiązują w całej Unii Europejskiej, to w Niemczech stosowane jest inne, korzystniejsze dla klientów rozwiązanie.

Opłata za jednorazowe kubki

Dyrektywa plastikowa obowiązuje od połowy roku 2023, jednak dodatkowa opłata a plastikowe opakowania jest obowiązkowa od 1.01.2024 roku.

W przypadku restauracji McDonald’s klient kupujący deser, kawę lub napój w kubku jednorazowym musi do niego dopłacić 30 groszy. Przepisy wymagają 20 groszy opłaty, jednak McDonald's sam ją podniósł ze względu na "chęć ochrony środowiska". 

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy klient przyniesie własny kubek. Wtedy opłata nie zostaje doliczana.

Co ciekawe jednak, w Niemczech wprowadzono inny, korzystniejszy dla klientów system spełniania unijnych przepisów. O co chodzi? Dlaczego tam McDonald’s nie pobiera opłaty za plastikowe kubki jednorazowe?

Ciekawe rozwiązanie w niemieckich McDonald’s

W przypadku restauracji znajdujących się w Niemczech opłata w ramach ustawy plastikowej także obowiązuje, jednak działa na zupełnie innych zasadach.

Kupując coś w plastikowym kubku klient ma dwie możliwości.

Jedną z nich jest skorzystanie z systemu kaucyjnego. Oznacza to, że można kupić np. Deser w plastikowym opakowaniu, zapłacić za to opakowanie kaucję w wysokości 2 euro, a następnie oddać to opakowanie w dowolnym McDonaldzie w Niemczech i odzyskać to 2 euro.

Drugą opcją jest natomiast wybranie opakowania papierowego i zapłacić niższą o 2 euro cenę, czyli cenę bez kaucji.

Przykładowo, deser McFlurry kosztuje 3,99 euro w papierowym kubku, a w plastikowym z kaucją 5,99 euro. W przypadku plastiku 2 euro następnie odzyskujemy oddając opakowanie. 

Unijna dyrektywa SUP

1 stycznia 2024 roku weszły w życie kolejne założenia dyrektywy SUP. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, taka opłata wyniesie 20 groszy od sztuki. Z kolei w przypadku pojemników (z pokrywką lub bez) stosowanych do żywności, która przeznaczona jest np. do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos), opłata za sztukę wyniesie 25 groszy.

Kluczowe Punkty
  • Unijna dyrektywa wprowadziła dodatkową opłatę za jednorazowe kubki w restauracjach.
  • Opłata obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku.
  • McDonald's w Polsce pobiera 30 groszy za jednorazowy kubek.
  • W Niemczech wprowadzono system kaucyjny jako alternatywę.
  • Klienci w Niemczech mogą wybrać między plastikowym kubkiem z kaucją a papierowym bez kaucji.
  • Dyrektywa SUP wprowadza opłaty za kubki na napoje i pojemniki na żywność.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną