Na 2024 rok przypadała weryfikacja wysokości kwoty becikowego. Co postanowiła Rada Ministrów? Jaka kwota becikowego będzie przysługiwała od listopada 2024 roku?
Wysokość becikowego od listopada 2024
Becikowe jest jednorazową wypłatą w wysokości 1000 złotych.
Kwoty świadczenia weryfikowane są co trzy lata z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin publikowanych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Przypomnijmy, że ostatnia weryfikacja miała miejsce w 2021 roku (wówczas świadczenie zostało na tym samym poziomie). Kolejna weryfikacja miała nastąpić właśnie w 2024 roku.
Rada Manistów zdecydowała, że kwota jednorazowego świadczenia zwanego becikowym od listopada 2024 roku zostanie na tym samym poziomie – nadał będzie to 1000 złotych.
Decyzja ta została zawarta w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 roku.
Mniej kobiet otrzyma becikowe
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na regularny wzrost średnich płac, co z jednej strony cieszy, ale z drugiej – może stanowić wyzwanie dla rodzin starających się o świadczenia takie jak becikowe. Wzrost pensji przy jednoczesnym braku aktualizacji progu dochodowego oznacza, że coraz więcej rodzin może przekraczać ustalony limit dochodowy, co automatycznie wykluczy je z możliwości ubiegania się o becikowe.
Jeśli kryterium dochodowe nie zostanie zaktualizowane, a wynagrodzenia Polaków będą nadal rosły, coraz mniej rodzin będzie kwalifikowało się do otrzymania becikowego. W praktyce oznacza to, że coraz więcej kobiet, które jeszcze kilka lat temu miałyby prawo do tego świadczenia, teraz nie będzie mogło z niego skorzystać.
1000 złotych zapomogi – Dla kogo?
Becikowe może uzyskać:
-
rodzic nowo narodzonego dziecka,
-
opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
-
opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która przejęła opiekę nad dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o adopcję dziecka.
Trzeba spełnić te warunki
Istnieje kilka warunków, które należy spełnić, aby otrzymać becikowe. Oto one:
-
Matka dziecka od co najmniej 10 tygodnia ciąży do porodu była pod opieką medyczną. Konieczne będzie zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wydane przez położną;
-
Dochód na osobę w rodzinie nie przekracza w miesiącu 1 922 zł netto;
-
Samotne matki otrzymają świadczenie, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica.
Od ostatniego punktu są jednak wyjątki - drugi rodzic nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów od drugiego rodzica, sąd zobowiązał tylko jednego z rodziców do utrzymania dziecka,rodzice – zgodnie z orzeczeniem sądu – sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną.
Obowiązuje kryterium dochodowe
Becikowe przysługuje, gdy dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 1922 złotych. Kryterium dochodowe nadal zostaje bez zmian.
Gdzie, kiedy i jak złożyć wniosek?
Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Wniosek można złożyć także online za pośrednictwem portalu Emp@tia. Do logowania można wykorzystać profil zaufany lub podpis kwalifikowany.
Wniosek należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka.
Wnioski rozpatrywane są do miesiąca.
WAŻNE: Jeżeli urząd odmówi wypłaty becikowego, można odwołać się od decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Jest na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Złożenie odwołania jest bezpłatne.