Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) proponuje nową ustawę, która ma na celu rewolucję w polskim systemie edukacji. Plan, nazwany Programem Kościuszkowskim, obiecuje istotne zmiany w wychowaniu patriotycznym, a jego szczegóły budzą spore emocje.
Obowiązkowe wycieczki
Jednym z kluczowych elementów nowej ustawy PSL jest wprowadzenie obowiązkowych wycieczek dla uczniów szkół średnich do miejsc o istotnym znaczeniu historycznym. Na liście znalazły się m.in.:
- Wawel,
- warszawski Zamek Królewski,
- obóz zagłady Auschwitz-Birkenau,
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Celem tych wyjazdów ma być pogłębienie wiedzy historycznej młodych Polaków, umocnienie ich tożsamości narodowej, ale także zbliżenie młodzieży do polskiej historii i kultury. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i lider PSL, podkreśla:
„Będą miejsca związane z historią Polski, z tożsamością narodową, które każdy uczeń musi odwiedzić. Wiele krajów ma takie systemy”.
Więcej niż tylko historia
Program Kościuszkowski to jednak coś więcej niż tylko wycieczki do historycznych miejsc. W ramach nowej ustawy, uczniowie będą również zobowiązani odwiedzić jednostki wojskowe oraz prosperujące przedsiębiorstwa. Ma to na celu pokazanie współczesnych aspektów patriotyzmu i związku z obronnością oraz gospodarką kraju.
Pomysł ten ma na celu nie tylko wzbogacenie wiedzy historycznej, ale także ukazanie, jak ważne jest połączenie tradycji z nowoczesnością. Dzięki temu uczniowie mają lepiej zrozumieć, jak przeszłość łączy się z teraźniejszością i przyszłością, a także jak różne aspekty życia narodowego wpływają na kształtowanie tożsamości.
Finansowanie i organizacja programu
Program Kościuszkowski będzie finansowany przez organizacje pozarządowe, a jego realizacja ma być nadzorowana przez Muzeum Historii Polski. Nauczyciele, którzy będą towarzyszyć uczniom podczas wycieczek, mają otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie, co ma być uzgodnione z nauczycielskimi związkami zawodowymi.
Tego rodzaju wsparcie finansowe ma zapewnić, że program będzie realizowany sprawnie i bez dodatkowych obciążeń dla kadry nauczycielskiej. Odpowiedzialność za rekomendowanie nowych miejsc, które uczniowie będą musieli odwiedzić, zostanie powierzona Komisji Edukacji Narodowej.
Pełne szczegóły ustawy mają zostać przedstawione w czwartek, 15 sierpnia, podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Rzeczniczka klubu PSL-TD Magdalena Sroka przekazała, że prezentacja odbędzie się o godz. 8.30.