Liposukcja - poznaj fakty i mity na temat tego zabiegu

Sponsorowany
Zdrowie
12.07.2024 9:58
Liposukcja - poznaj fakty i mity na temat tego zabiegu

Liposukcja, czyli odsysanie tkanki tłuszczowej, to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych zabiegów medycyny estetycznej. Czy jednak „znany” znaczy „rozumiany"? Przyjrzyjmy się faktom i mitom związanym z liposukcją. 

Liposukcja — fakty i podstawowe informacje

Liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, polegającym na usunięciu nadmiarowej tkanki tłuszczowej. Może być przeprowadzona na różnych partiach ciała, np. udach, brzuchu, przedramionach, pośladkach, a nawet brodzie czy policzkach.

Wyróżnia się kilka metod usuwania tłuszczu — każda z nich to liposukcja, jednak ze względu na rodzaj używanego sprzętu dodawane jest do nazwy zabiegu określenie precyzujące stosowane narzędzia.

Najbardziej powszechną metodą liposukcji jest SAL — czyli liposukcja ssąca. W trakcie zabiegu wykonuje się kilka nacięć na skórze, przez które wprowadzane są kaniule podłączone do urządzenia próżniowego. Rozbija ono złogi tłuszczowe, które w dalszej kolejności są odsysane. Modyfikacją tej metody jest liposukcja ultradźwiękowa. Ultradźwięki pozwalają na upłynnienie tłuszczu poprzez niszczenie ścian komórek tłuszczowych.

Liposukcja wibracyjna również używa kaniuli, jednak w trakcie zabiegu kaniula wibruje, dzięki czemu szybciej rozbijając złogi tłuszczowe. W czasie liposukcji wodnej komórki tłuszczowe usuwane są z użyciem specjalistycznej igły, przez którą przechodzi niewielka wiązka wody, spulchniająca złogi tłuszczowe.

Liposukcja laserowa jest jedną z najbardziej precyzyjnych metod działania: wewnątrz kaniuli znajduje się laser, który pozwala odseparować komórki tłuszczowe od pozostałych tkanek i delikatnie je usunąć.

Najczęstsze mity dotyczące liposukcji

Liposukcja w żadnym wypadku nie jest metodą odchudzania, tymczasem wciąż wiele osób powiela ten mit i tak postrzega ten zabieg. Liposukcja faktycznie pozwala wymodelować i wyszczuplić sylwetkę, jednak powinna być stosowana wyłącznie u osób, które nie są w stanie zrzucić nadmiarowej tkanki tłuszczowej mimo stosowania innych, nieinwazyjnych metod (zbilansowana dieta, ruch etc.).

Dlatego też mitem jest przekonanie, że liposukcja może być wykonana u każdej osoby, niezależnie od etapu jest życia. Jak każda operacja, także i ta wykonywana jest wyłącznie przy konkretnych wskazaniach, za których stwierdzenie u pacjenta odpowiada chirurg. Mogą się jej poddać jedynie osoby zdrowe, zarówno fizycznie, jak i psychicznie i u których nie występują przeciwwskazania (np. obniżona krzepliwość krwi, przewlekłe choroby tarczycy itp.).

Wskazania i przeciwwskazania do liposukcji

Podstawowym wskazaniem do liposukcji jest potrzeba usunięcia nadmiarowej tkanki tłuszczowej, opornej na inne, nieinwazyjne metody jej usunięcia. Dlatego niekiedy jest ona polecana jako rozwiązanie dla kobiet po ciąży (ciążach), które nie mogą wrócić do poprzedniej wagi.

Oprócz tego wskazaniem do liposukcji może być lipodemia, czyli tzw. choroba grubych nóg. Osoby chorujące na tę przypadłość doświadczają obrzęków nóg oraz gromadzenia się tkanki tłuszczowej w tym rejonie ciała.

Liposukcję stosuje się również przy ginekomastii u mężczyzn. Pomaga to w usunięciu tkanki tłuszczowej znajdującej się w okolicy sutka.

Przeciwwskazaniami do liposukcji jest przede wszystkim chęć „łatwego" odchudzenia bez podjęcia działań ze strony pacjenta. Zabieg nie może być wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Choroby przewlekłe także mogą wykluczać jego przeprowadzenie, jednak wiele zależy od samej choroby i zawsze należy oprzeć się w tej sprawie na decyzji lekarza.

Liposukcja przeprowadzana jest wyłącznie u osób zdrowych i pełnoletnich. Najlepsze efekty można uzyskać u osób młodych (do 40. roku życia).

Potrzebujesz konsultacji? Klinika chirurgii Mazan pozostaje do Twojej dyspozycji!

Przebieg i efekty liposukcji — czego można się spodziewać?

Zabieg liposukcji przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Na dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien zrezygnować z palenia tytoniu i picia alkoholu. Na tydzień przed zabiegiem wskazane jest odstawienie leków rozrzedzających krew. Na dobę przed zabiegiem najlepiej, aby pacjent spożywał wyłącznie produkty lekko strawne i 12 godzin przed rozpoczęciem zabiegu był na czczo. Wskazane jest picie dużej ilości wody.

Zabieg trwa ok. 2-6 godzin, w zależności od partii ciała. Po podaniu środków uspokajających chirurg oznacza partie ciała, które mają zostać objęte zabiegiem. Skóra jest dezynfekowana, podawane jest znieczulenie. Pacjent zostaje podłączony do aparatury, która monitoruje wszystkie parametry życiowe — przy operacji jest obecny chirurg, pielęgniarki i anestezjolog. W czasie zabiegu dokonywane są niewielkie nacięcia w skórze do wprowadzania kaniuli.

Rekonwalescencja pozabiegowa trwa ok. 4-6 tygodni. W tym czasie pacjent nie powinien się przemęczać. Konieczne jest noszenie odzieży uciskowej, która pomaga zminimalizować ryzyko krwiaków czy opuchlizny. Po operacji przyjmuje się także leki przeciwzakrzepowe (zastrzyki, najlepiej pod skórę na brzuchu). W kwestii aktywności zalecane jest regularne ruszanie się, np. spacery czy lekka gimnastyka. Do cięższych treningów można powrócić po miesiącu, jeśli lekarz na to zezwoli. Konieczne jest dbanie o odpowiednią dietę.

W trakcie liposukcji można usunąć nawet do 4 litrów tłuszczu z miejsc, które są szczególnie trudne, jeśli chodzi o „zrzucanie wagi". Efekty zabiegu utrzymują się bardzo długo, jednak wszystko zależy od sposobu życia pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarskich.

Należy też pamiętać, że jak każdy zabieg, również liposukcja wiąże się z pewnym ryzykiem efektów ubocznych. Zazwyczaj są to krwiaki, niewielkie blizny po wprowadzeniu kaniuli. Trzeba również być gotowym na silny ból pozabiegowy, który jest naturalnym elementem gojenia się tkanek, ale można go łagodzić środkami przeciwbólowymi.

Kluczowe Punkty
  • Liposukcja to zabieg inwazyjny polegający na usunięciu nadmiarowej tkanki tłuszczowej.
  • Istnieje kilka metod liposukcji, w tym liposukcja ssąca, ultradźwiękowa, wibracyjna, wodna i laserowa.
  • Liposukcja nie jest metodą odchudzania, a raczej sposobem na modelowanie sylwetki.
  • Wskazania do liposukcji to m.in. nadmiarowa tkanka tłuszczowa, lipodemia oraz ginekomastia.
  • Przeciwwskazania obejmują m.in. choroby przewlekłe, ciążę oraz brak gotowości do zmiany stylu życia.
  • Zabieg trwa od 2 do 6 godzin i wymaga znieczulenia.
  • Rekonwalescencja trwa od 4 do 6 tygodni i wymaga noszenia odzieży uciskowej oraz unikania wysiłku fizycznego.
  • W trakcie zabiegu można usunąć do 4 litrów tłuszczu.
  • Ryzyko efektów ubocznych obejmuje krwiaki, blizny oraz ból pozabiegowy.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną