Inwazyjne żółwie zagrożeniem dla Wrocławia! Pojawił się apel do mieszkańców!

Newsy
10.07.2024 21:47
Inwazyjne żółwie zagrożeniem dla Wrocławia! Pojawił się apel do mieszkańców!

We Wrocławiu pojawił się groźny gatunek żółwi, który zagraża rodzimym zwierzętom i całemu ekosystemowi. Spacerując po niektórych parkach, warto zachować ostrożność i unikać kontaktu z tymi gadami.

Powrót problemu po dwóch latach

Po dwóch latach względnego spokoju, władze Wrocławia ponownie muszą stawić czoła problemowi inwazyjnych żółwi. W najbliższym czasie w dwóch miejskich parkach zostaną zainstalowane specjalistyczne pułapki, które mają na celu wyłapanie przedstawicieli tego obcego gatunku.

Jak doszło do inwazji?

Zastanawiacie się, jak te żółwie rozprzestrzeniły się na terenie miasta? Odpowiedź jest niezwykle prosta i jednocześnie trudna do uwierzenia: wiele osób, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, wypuszczało swoje domowe żółwie do miejskich zbiorników wodnych, co doprowadziło do ich niekontrolowanego rozprzestrzeniania.

Działania Towarzystwa Herpetologicznego Natrix

Członkowie Towarzystwa Herpetologicznego Natrix po raz kolejny podejmują się walki z plagą inwazyjnych żółwi. W 2021 roku ich działania skoncentrowały się na Fosie Miejskiej, gdzie udało się wyłowić 180 osobników. Obecnie żółwie pojawiły się w parku Południowym oraz parku Tołpy.

Tegoroczne prace będą prowadzone w tych dwóch parkach, ale jeśli pojawią się kolejne zgłoszenia, które zostaną pozytywnie zweryfikowane, gmina będzie kontynuować działania zaradcze w kolejnych latach. Jest to część obowiązku gmin zgodnie z ustawą o gatunkach obcych, mającego na celu zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych (IGO).

Apel do mieszkańców

Członkowie Natrix apelują o niezakłócanie prowadzonych działań oraz o nienaruszanie pułapek. Wszelkie niepokojące zdarzenia powinny być zgłaszane bezpośrednio do stowarzyszenia Natrix lub do Zarządu Zieleni Miejskiej. Prace będą trwać od lipca do września 2024 roku, a po ich zakończeniu żółwie zostaną przekazane do azyli. Zoo nie jest odpowiednim miejscem dla tych zwierząt.

Problem z żółwiami ozdobnymi

Żółwie ozdobne z gatunku Trachemys scripta pochodzą z Ameryki Północnej i są popularne jako zwierzęta domowe w Polsce. Przy zakupie są małe, ale z czasem rosną, co często staje się problemem dla właścicieli, którzy decydują się na ich uwolnienie.

Żółw ozdobny rozprzestrzenił się na terenie całej Polski, z wyjątkiem północno-wschodnich regionów. Można go spotkać w różnych zbiornikach wodnych, ciekach oraz wodach lekko zasolonych. Jego obecność stanowi poważne zagrożenie dla lokalnej przyrody.

Żółwie ozdobne wpływają negatywnie na rodzimą faunę, rywalizując o zasoby z żółwiem błotnym. Są także drapieżnikami i mogą przenosić patogeny oraz pasożyty, które stanowią zagrożenie nie tylko dla innych zwierząt, ale również dla ludzi.

Działania na rzecz ochrony ekosystemów

Rządowa strona informuje, że przekazywanie inwazyjnych żółwi do azylu jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, aby chronić lokalne ekosystemy. Wszystkie schwytane osobniki trafiają do specjalnych przestrzeni, gdzie mogą spokojnie dożyć swoich dni w warunkach dostosowanych do ich potrzeb.

Takie działania mają na celu minimalizowanie negatywnego wpływu tych inwazyjnych gadów na rodzimą przyrodę, co jest kluczowe dla zachowania bioróżnorodności i zdrowia ekosystemów w Polsce.

Kluczowe Punkty
  • Groźny gatunek żółwi pojawił się we Wrocławiu, zagrażając rodzimym zwierzętom i ekosystemowi.
  • Po dwóch latach spokoju, problem inwazyjnych żółwi powrócił.
  • Żółwie rozprzestrzeniły się przez wypuszczenie ich przez właścicieli do miejskich zbiorników wodnych.
  • Towarzystwo Herpetologiczne Natrix prowadzi działania mające na celu wyłapanie inwazyjnych żółwi.
  • Działania będą prowadzone w parku Południowym oraz Tołpy.
  • Towarzystwo Natrix apeluje o niezakłócanie prowadzonych działań i zgłaszanie niepokojących zdarzeń.
  • Żółwie ozdobne Trachemys scripta są problemem, ponieważ stanowią zagrożenie dla lokalnej przyrody.
  • Rząd zaleca przekazywanie inwazyjnych żółwi do azyli w celu ochrony ekosystemów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną