Już 11 lipca do szkół wejdą kolejne zmiany. Są one pozytywne dla uczniów, a na dyrektorów nakładają dodatkowy obowiązek. Rozporządzenie podpisane przez minister Barbarę Nowacką opublikowano już w Dzienniku Ustaw.
Tragiczny stan szkolnych toalet
W 2023 roku przedstawiono "Raport o stanie sanitarnym kraju”, przeprowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny. Z raportu wynikało, że w 2022 roku wydały 568 decyzji administracyjnych w związku z uchybieniami dotyczącymi niezapewnienia właściwego stanu sanitarno-higienicznego toalet, w tym sprawności technicznej armatury oraz wyposażenia w środki higieniczne.
Z tego względu od 11 lipca w szkołach i placówkach pojawi się dodatkowy obowiązek dla dyrektorów - zapewnienie ciepłej i zimnej bieżącej wody oraz środków higieny osobistej, w szczególności: mydło do rąk, ręczniki papierowe lub suszarki do rąk, papier toaletowy.
Toalety szkolne w końcu z mydłem i papierem toaletowym
Choć może wydawać się to absurdalne, to w wielu polskich szkołach nagminnie brakuje papieru toaletowego oraz mydła.
Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych oraz niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 11 lipca.
„Nowelizacja rozporządzenia wynika z konieczności doprecyzowania § 8 ust. 1 rozporządzenia w zakresie środków higieny osobistej, jakie należy zapewnić w szkołach i placówkach systemu oświaty. Obecnie zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych szkół i placówek należy zapewnić ciepłą i zimną bieżącą wodę oraz środki higieny osobistej, przy czym ww. przepis nie precyzuje, jakiego rodzaju mają to być środki higieny osobistej. Projektowana zmiana doprecyzowuje, że środki higieny osobistej to przede wszystkim mydło do rąk, papierowe ręczniki i papier toaletowy” – czytamy m.in. w uzasadnieniu projektu.
Okazuje się, że wcześniejsze zapisy nakazywały zapewnienie w szkołach środków higieny, ale nie precyzowały, jakie to środki.
W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy też, że "higiena osobista nie tylko wpływa na komfort nauki w szkole i placówce, ale i na bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników szkoły i placówki".