Dzieci na samodzielnych zakupach!? Zdziwisz się, co mówią o tym przepisy!

Justyna
Dziecko
19.06.2024 19:13
Dzieci na samodzielnych zakupach!? Zdziwisz się, co mówią o tym przepisy!

Z ust naszych babć nierzadko można usłyszeć historie, jak od najmłodszych lat dzieci pomagały w domu, robiły zakupy czy chodziły same do szkoły. Dzisiejsi rodzice są bardziej świadomi, ale często przesadzają w drugą stronę, wyręczając pociechy ze wszystkiego. A co na ten temat mówi prawo?

Zmieniające się trendy w wychowaniu

Nie sposób nie zauważyć zmieniających się trendów w wychowaniu. Dzisiejsi rodzice zdecydowanie ostrożniej podchodzą do tego, co robią ich dzieci. Niektórzy popadają ze skrajności w skrajność i wyręczają swoje pociechy we wszystkim tak długo, jak mogą. Taka postawa prowadzi do zupełnego braku niezależności. Czy jest to rzeczywiście konieczne?

Co mówi prawo?

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto spojrzeć na zapisy prawne regulujące kwestię samodzielnych zakupów i powrotów ze szkoły. Prawniczka Agata Dawidowska, prowadząca na Instagramie konto o nazwie Prawa Małego Człowieka, w przystępny sposób wyjaśnia, jakie przepisy regulują te kwestie.

Obowiązki rodziców

Zgodnie z art. 95 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice mają obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem, dbania o jego bezpieczeństwo i interesy oraz zapewnienia wychowania i rozwoju dziecka, zgodnie z Konwencją o prawach dziecka. Rodzice muszą więc dbać o to, by dziecko rozwijało się w bezpiecznym i sprzyjającym środowisku.

Samodzielność na drodze

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 43), dziecko może samo korzystać z drogi od wieku 7 lat. Dziecko, które ma mniej niż 7 lat, musi korzystać z drogi pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. W świetle kodeksu wykroczeń (art. 89), osoba mająca obowiązek opieki nad dzieckiem do lat 7, dopuszczając do jego przebywania na drodze publicznej bez odpowiedniego nadzoru, podlega karze.

Samodzielne zakupy

W sklepie nawet siedmiolatek nie powinien mieć problemu z zakupami. Dziecko może zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, takich jak kupno bułek. Agata Dawidowska podkreśla:

"Idący drogą po bułki siedmiolatek nie powinien budzić żadnej sensacji. Nawet czterolatek idący za rękę z dziesięciolatkiem nadal jest całkowicie ok!".

Praktyczne zastosowanie przepisów

Współczesne podejście do wychowania dzieci różni się znacząco od tego, co pamiętają starsze pokolenia. Jednak zrozumienie obowiązujących przepisów może pomóc rodzicom w znalezieniu zdrowego balansu między ochroną a rozwijaniem samodzielności swoich dzieci. Dzieci mogą samodzielnie chodzić na zakupy i wracać ze szkoły od wieku 7 lat, co zgodnie z prawem nie powinno budzić sensacji. Dzięki temu rodzice mogą spokojniej podejść do kwestii samodzielności swoich pociech.

Kluczowe Punkty
  • Zmieniające się trendy w wychowaniu - rodzice są ostrożniejsi, co prowadzi do braku niezależności u dzieci.
  • Zapisy prawne - dotyczące samodzielnych zakupów i powrotów ze szkoły.
  • Obowiązki rodziców - zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rodzice muszą dbać o bezpieczeństwo i rozwój dziecka.
  • Samodzielność na drodze - dziecko od 7 lat może korzystać z drogi bez opieki.
  • Samodzielne zakupy - dziecko może zawierać drobne umowy codzienne.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną