Wdowa ma gwarantowany udział w emeryturze po mężu! Są jednak warunki i limity

Agnieszka
Biznes i finanse
21.06.2024 8:11
Wdowa ma gwarantowany udział w emeryturze po mężu! Są jednak warunki i limity

W przypadku śmierci męża, który nie skorzystał ze swojego kapitału emerytalnego, wdowa otrzymuje wypłatę gwarantowaną. Warto zaznaczyć, że za niewykorzystanie kapitału emerytalnego uznaje się okres pobierania emerytury przez maksymalnie 3 lata.

Wypłata gwarantowana po zmarłym

Sąd Najwyższy w wyroku z kwietnia 2024 roku orzekł, że wdowa/wdowiec ma prawo do udziału rachunkowego w niewykorzystanym kapitale zmarłego. 

Za nieskorzystanie z kapitału emerytalnego przyjmuje się okres od pierwszej wypłaty emerytury do śmierci. Nie może wynosić więcej niż 3 lata.

Jeśli zmarły pobierał emeryturę przez maksymalnie 3 lata, to uznaje się, że nie skorzystał on z kapitału emerytalnego, a wtedy wdowa/wdowiec nabywa prawa do udziału rachunkowego w tym kapitale.

Ile wynosi wypłata gwarantowana?

Wypłata gwarantowana dla osoby uposażonej to świadczenie jednorazowe. Osoby mające prawo do wypłaty gwarantowanej po zmarłym nie będą jednak od razu pewne, jaka to kwota. 

Okazuje się bowiem, że kwotę tą wylicza się z konkretnego wzoru:

Liczba miesięcy pobierania przez zmarłego emerytury x 1/37 wartości subkonta. 

Wypłata gwarantowana jest ustalana jako różnica między kwotą środków (art. 25 ust. 1, zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych) a iloczynem liczby pełnych miesięcy, jakie upłynęły od początku miesiąca, w którym po raz pierwszy wypłacono emeryturę, do końca miesiąca, w którym nastąpiła śmierć emeryta, oraz trzydziestej siódmej części kwoty zewidencjonowanej na tym subkoncie.

Wniosek i podatek

Warto zaznaczyć, że o wypłatę gwarantowaną należy wystąpić do ZUS z wnioskiem. Zakłada nie przeleje pieniędzy sam z siebie.

Co więcej, wypłata gwarantowana będzie też opodatkowana. Okazuje się, że w tym przypadku dochodzi do pobrania podatku dochodowego w wysokości 19 procent otrzymanej w ramach wypłaty gwarantowanej kwoty. 

Wypłata gwarantowana poza małżeństwem

Istnieje też możliwe, że emeryt (mając żonę/męża) do otrzymania po sobie wypłaty gwarantowanej wskaże osobę niespokrewnioną - wtedy niezbędna jest pisemna zgoda współmałżonka.

Kluczowe Punkty
  • Wdowa po zmarłym, który nie skorzystał z kapitału emerytalnego, ma prawo do wypłaty gwarantowanej.
  • Niewykorzystanie kapitału emerytalnego oznacza pobieranie emerytury przez maksymalnie 3 lata.
  • Sąd Najwyższy orzekł, że wdowa/wdowiec ma prawo do udziału rachunkowego w niewykorzystanym kapitale.
  • Wypłata gwarantowana to świadczenie jednorazowe, którego kwota jest zależna od wzoru.
  • Wartość wypłaty oblicza się jako różnicę między kwotą środków na subkoncie a iloczynem liczby miesięcy pobierania emerytury i 1/37 wartości subkonta.
  • O wypłatę gwarantowaną należy wystąpić do ZUS z wnioskiem.
  • Wypłata gwarantowana jest opodatkowana podatkiem dochodowym w wysokości 19%.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną