Niemieccy hotelarze domagają się wsparcia finansowego od państwa. Powód? Rosnąca konkurencja ze strony przedsiębiorców z Polski. Turyści coraz częściej wybierają bowiem nasz kraj. Jest ku temu kilka powodów.
Niemieccy turyści wybierają polską stronę wyspy Uznam
“Rzeczpospolita” donosi, że niemieccy turyści coraz częściej wolą wypoczywać i korzystać z atrakcji na polskiej części wyspy Uznam. Okazuje się bowiem, że w Polsce jest nie tylko taniej, ale i ciekawiej.
Na plaży powstało bowiem wiele dobrych restauracji, z szerokim wyborem dań oraz ciekawych barów. W Niemczech natomiast, jak alarmują hotelarze, coraz częściej brakuje rąk do pracy, a oferta jest coraz bardziej okrojona.
Tim Dornbusch z hotelu "Baltic" znajdującego się na wyspie Uznam jasno wskazuje na fakt, że wybór za granicą jest ogromny, a ceny niższe.
- Ludzie chcą podróżować, ale bardzo uważnie przyglądają się cenom. Tymczasem wybór za granicą jest ogromny, czasem też tańszy - powiedział w rozmowie z "Ostsee Zeitung".
Dodał, że z powodu zbyt małego obłożenia hotelu, musiał zwolnić część pracowników. Szacuje bowiem, że gorącym wakacyjnym sezonie jego hotel nie przekroczy 70 procent obłożenia.
Niemcy proszą o wsparcie państwa
Niemieccy hotelarze z wyspy Uznam zgłaszają trzy główne powodu kryzysu. Mowa o braku wykwalifikowanych pracowników, wysokiej płacy minimalnej oraz wzroście cen energii. Czynniki te zmuszają ich do podnoszenia cen, a przez to Niemcy uciekają na polską stronę wyspy.
W związku z tym branża zgłasza się o wsparcie do władz krajowych. Hotelarze chcą, aby w państwo zaczęło na poważnie inwestować w te turystyczny region, bo zostają w tyle.
- Molo w Koserow było ostatnią większą inwestycją państwa na wyspie Uznam. Jeśli Meklemburgia-Pomorze Przednie naprawdę chce być regionem turystycznym numer jeden, musimy w nią inwestować - powiedziała Nadine Riethdorf, szefowa ds. uzdrowiskowych w nadbałtyckim kurorcie Koserow, w rozmowie z "Ostsee Zeitung".
Wyspa Uznam
Wyspa Uznam jest położona na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Leży na granicy między Niemcami a Polską, z większą częścią wyspy należącą do Niemiec, a mniejszą do Polski. Wyspa jest znana ze swoich pięknych plaż i kurortów turystycznych.
Turyście zarówno Polscy, jak i Niemieccy, często wybierają ten kierunek na kilkudniowy wypoczynek.