800 plus z nowymi zasadami! Te osoby, będą musiały spełnić DODATKOWE warunki

Justyna
Dofinansowania
12.06.2024 18:43
800 plus z nowymi zasadami! Te osoby, będą musiały spełnić DODATKOWE warunki

Zmiany w świadczeniach dla rodziców stają się rzeczywistością. Nowe przepisy wprowadzone przez prezydenta Andrzeja Dudę modyfikują zasady wypłat. Sprawdź, co się zmienia i jakie nowe kryteria musisz spełnić, aby je otrzymać!

Zmiany w świadczeniach

Programy 800 Plus i Dobry Start, które do tej pory był dostępny dla każdego dziecka do 18. roku życia bez dodatkowych kryteriów, teraz będą wymagały spełnienia nowych warunków. Warto jednak zaznaczyć, że nowelizacja ustawy, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, wprowadza zmiany, które dotyczą głównie jednej grupy obywateli.

Od 1 lipca 2024 roku obywatele Ukrainy, którzy chcą otrzymywać świadczenia 800 Plus i Dobry Start, będą musieli spełnić dodatkowe warunki. Wypłata tych świadczeń zostanie uzależniona od realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego oraz nauki w przedszkolu lub szkole wchodzącej w skład polskiego systemu edukacji. Oznacza to, że Ukraińcy przebywający w Polsce, niezależnie od tego, czy tymczasowo, czy na stałe, będą musieli zapisać swoje dzieci do polskiego przedszkola lub szkoły, aby móc ubiegać się o świadczenia.

Bez kryterium dochodowego

Pomimo postulatów niektórych grup, aby wprowadzić kryterium dochodowe, rządzący zdecydowali, że świadczenia 800 Plus i Dobry Start będą nadal dostępne niezależnie od wysokości dochodów rodziny. Oznacza to, że dostęp do tych świadczeń pozostaje otwarty dla wszystkich rodziców i opiekunów, którzy spełnią pozostałe warunki.

Ważne terminy

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 roku, ale w praktyce zaczną obowiązywać od nowego okresu rozliczeniowego, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 maja. ZUS przypomina rodzicom i opiekunom o konieczności terminowego składania wniosków, najlepiej do końca miesiąca, aby uniknąć opóźnień w wypłatach świadczeń oraz straty wyrównania za czerwiec.

Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać o kilku kluczowych krokach:

  • Złożenie wniosku: Każdy okres rozliczeniowy wymaga nowego wniosku, zarówno dla 800 Plus, jak i Dobry Start.
  • Spełnienie nowych warunków: Obywatele Ukrainy muszą zapewnić, że ich dzieci są zapisane do polskiego przedszkola lub szkoły.
  • Terminowe składanie wniosków: ZUS zaleca złożenie wniosków jak najszybciej, aby uniknąć problemów z wypłatą świadczeń.

Nowelizacja przepisów dotyczących 800 Plus i Dobry Start ma na celu dostosowanie zasad wypłaty świadczeń do aktualnych potrzeb społecznych. Chociaż zmiany te dotyczą głównie obywateli Ukrainy, ważne jest, aby wszyscy rodzice i opiekunowie byli świadomi nowych warunków i terminów składania wniosków.

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące nowych przepisów, skontaktuj się z ZUS lub odwiedź stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji. Sprawdź, czy spełniasz nowe kryteria i zapewnij sobie ciągłość wypłat świadczeń na swoje dzieci.

Kluczowe Punkty
  • Nowe przepisy dotyczące świadczeń dla rodziców wprowadzone przez prezydenta Andrzeja Dudę.
  • Zmiany w programach 800 Plus i Dobry Start obejmują nowe kryteria.
  • Od 1 lipca 2024 roku obywatele Ukrainy będą musieli spełnić dodatkowe warunki, aby otrzymać świadczenia.
  • Świadczenia będą dostępne niezależnie od dochodów rodziny.
  • Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 roku, a okres rozliczeniowy zacznie się 1 czerwca.
  • Rodzice i opiekunowie muszą terminowo składać wnioski, aby uniknąć opóźnień.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną