Po słonecznym tygodniu do Polski znów zawitało ochłodzenie. Synoptycy ostrzegają jednak, że na niższych temperaturach się nie skończy. Miejscami mają się bowiem pojawić burze, ulewne deszcze, a nawet powodzenie błyskawiczne.
Morskie polarne powietrze nad Polską
W ciągu obecnego tygodnia towarzyszyć nam będą chłodne masy polarnego morskiego powietrza, które przybyły nad Polskę znad północnego Atlantyku.
Oznacza to zdecydowane ochłodzenie, ale też opady. Synoptycy przewidują, że od poniedziałku do czwartku popada praktycznie w całym kraju. Burze natomiast możliwe są w poniedziałek na wschodzie i południu kraju. "Bez opadów tylko na zachodzie. Od piątku zrobi się cieplej, w niedzielę ponownie pojawią się burze, tym razem na zachodzie Polski" – informuje IMGW.
W racji zagrożenia IMGW wydało tez alerty dla centrum, południa i wschodu Polski – w tym ostrzeżenie II stopnia.
-
UWAGA
-
NOWE OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE #imgw
-
BURZE 1° i 2°
-
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h
-
Ostrzeżenie może być kontynuowane z wyższym stopniem
-
Ważne:
-
Do: 2024-06-11 02:00
W poniedziałek termometry pokażą maksymalnie 24 stopni C. na południowym wschodzie kraju. Najchłodniej będzie natomiast na północy Polski. Tam temperatury nie przekroczą 17 stopni C.
Alert RCB
"Dziś i w nocy (10/11.06) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie". Alert dotyczy województw:
- świętokrzyskiego;
- podkarpackiego;
- lubelskiego;
- małopolskiego;
- śląskiego;
- mazowieckiego (powiatu lipskiego).
Możliwe podtopienia i powodzie błyskawiczne
Z informacji, jakie przekazał meteologix.com wynika natomiast, że w poniedziałek może dojść do podtopień lub nawet powodzi błyskawicznych. Ryzyko ich wystąpienia jest największe na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Małopolsce, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu.
Czym są powodzie błyskawiczne?
Powodzie błyskawiczne, zwane również powodziami nagłymi, to gwałtowne powodzie, które pojawiają się bardzo szybko, zazwyczaj w ciągu kilku godzin od intensywnych opadów deszczu, topnienia śniegu lub innych wydarzeń hydrologicznych, takich jak pęknięcie tamy czy wału ochronnego.
Powodzie błyskawiczne mogą rozwijać się w ciągu kilku minut do kilku godzin od momentu rozpoczęcia intensywnych opadów. Są trudne do przewidzenia i wymagają szybkiej reakcji.