Członkowie Fundacji GrowSPACE uważają, że młode osoby powinny mieć zapewnioną lepszą ochronę zdrowia i większą samodzielność w kwestiach zdrowotnych. W związku z tym na konferencji przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia zaprezentowano założenia Pakietu Młodego Pacjenta.
Trzy główne filary Pakietu Młodego Pacjenta
Fundacja GrowSPACE działa na rzecz zdrowia psychicznego i równości społecznej u młodzieży. Fundacja zaprezentowała Pakiet Młodego Pacjenta, który oparty jest na trzech filarach:
-
prawach reprodukcyjnych,
-
opiece pediatrycznej,
-
zdrowiu psychicznym.
Samodzielna wizyta u psychologa i psychiatry
Przedstawiciele fundacji zakomunikowali, że jednym z założeń jest możliwość samodzielnego korzystania z pomocy terapeutycznej, psychologicznej i psychiatrycznej młodzieży od 15. roku życia. Młode osoby powinny mieć dowolność w tym zakresie.
„Ochrona zdrowia to kluczowy element systemu, który od lat wymaga działań naprawczych. Jako Fundacja GrowSPACE chcemy, by na ten proces spojrzeć także z perspektywy młodzieży. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy młody człowiek, zanim uda się do specjalisty, musi najpierw przeprowadzić kampanię na rzecz przekonania swojego rodzica, że naprawdę mierzy się z poważnym problemem (np. natury zdrowia psychicznego)” - zakomunikował Dominik Kuc, Członek Zarządu Fundacji GrowSPACE.
W wielu przypadkach wspólna wizyta u specjalisty wraz z rodzicem wiąże się ze wstydem i niezrozumieniem.
Samodzielna wizyta u ginekologa
Członkowie fundacji uważają, że młode kobiety od 15. roku życia powinny mieć możliwość odbycia samodzielnej (bez zgody rodzica) wizyty u ginekologa. Pomysłodawcy twierdzą, że obecność rodzica może utrudniać komunikację i szczerą rozmowę ze specjalistą.
Dowolność w opiece pediatrycznej
Fundacja GrowSPACE dąży do obniżenia wieku, od którego młode osoby mogą samodzielne decydować o swoim zdrowiu. Wiek ma być obniżony do 13 lat. Przedstawiciele organizacji uważają również, że młodzież powinna mieć możliwość samodzielnego zgłaszania się do lekarzy pediatrów z drobnymi problemami zdrowotnymi takimi jak bóle brzucha, bóle gardła, czy przeziębienia. Pakiet ma także zapewnić swobodny dostęp do badań intymnych dla chłopców, nieobowiązkowych szczepień (np. przeciw HPV), oraz badań krwi.