Lada chwila rozpoczną się wakacje. Mimo tego, już teraz warto zastanowić się, z jakiego wsparcia będzie można skorzystać w zbliżającym się roku szkolnym 2024/2025.
Nawet 400 złotych na dziecko
Rodzice, których dzieci uczęszczają do szkoły mogą skorzystać z dwóch świadczeń:
- programu „Dobry Start” - 300 złotych,
- dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – 100 złotych.
„Dobry Start”
Świadczenie 300 plus (300 złotych) wypłacane jest raz w roku na każde uczące się dziecko do ukończenia przez niego 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24 roku życia.
Świadczenie wypłacane jest bez względu na dochód rodziny - nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Dodatkowe 100 złotych
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego kierowany jest do rodzin, które mają przyznany zasiłek rodzinny.
Dodatek w wysokości 100 złotych wypłacany jest jednorazowo.
Wniosek należy złożyć do urzędu gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Więcej o tych świadczeniach przeczytasz TUTAJ.
Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania
Jest to dodatek dla rodziców lub opiekunów dziecka oraz osób uczących się na częściowe pokrycie wydatków związanych z nauką w szkole poza miejscem swojego zamieszkania w sytuacji dojeżdżania do niej lub zamieszkania w miejscowości, w której się ona znajduje.
Ile można otrzymać?
- 113 zł miesięcznie na dziecko w przypadku zamieszkania w innej niż swoje miejsce zamieszkania miejscowości, w której znajduje się szkoła,
- 69 zł miesięcznie na dziecko – w przypadku dojazdu do szkoły w innej miejscowości (ponadgimnazjalnej lub artystycznej o poziomie ponadgimnazjalnym) ze swojego miejsca zamieszkania.
Więcej o tym świadczeniu przeczytasz TUTAJ.
Stypendium szkolne
Uczniowie mogą ubiegać się stypendium szkolne. Jest to świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
Jego wysokość wynosi od 99,20 do 248 złotych miesięcznie. Jest ono wypłacane od jednego do 10 miesięcy w konkretnym roku szkolnym.
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej czytamy, że dochód uprawniający do ubiegania się o stypendium szkolne wynosił 600 złotych netto na osobę w rodzinie.
Kwota ta wyliczana jest w oparciu o ustawę pomocy społecznej (art. 90d ust. 7 ustawy o systemie oświaty).
Stypendium szkolne kierowane jest do uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, która wynika z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Szczególnie chodzi o występowanie w rodzinie ciężkiej długotrwałej choroby, bezrobocia, niepełnosprawności, alkoholizmu, narkomani. Może być to także zdarzenie lodowe, niepełna rodzina lub brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Jaką formę ma wsparcie?
- Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym (zakup podręczników),
- Całkowite/częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych (zajęcia wyrównawcze, udział z zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą).
Więcej przeczytasz TUTAJ.
Zasiłek szkolny
Zasiłek to rodzaj wsparcia materialnego o charakterze socjalnym, przyznawany uczniom, którzy przejściowo znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu nieprzewidzianych zdarzeń, na przykład pogorszenia warunków materialnych po śmierci rodzica.
Zasiłek szkolny może być udzielony:
- w formie gotówki na pokrycie kosztów związanych z edukacją,
- lub jako pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym.
Może być przyznawany jednokrotnie lub kilkakrotnie w ciągu roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. Maksymalna kwota zasiłku szkolnego nie może przekroczyć pięciokrotności zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku 5-18 lat, określonego w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.
Więcej przeczytasz TUTAJ.
WAŻNE: Obecnie obowiązują powyższe stawki zasiłków i dofinasowań (stan na maj 2024). Warto jednak śledzić rządowe strony na wypadek ewentualnych zmian w tym zakresie od nowego roku szkolnego.