Wiele osób je ignoruje, a są bardzo istotne! Te oznaczenia są kluczowe przy wyborze mąki

Martyna P.
Kulinaria
21.05.2024 11:16
Wiele osób je ignoruje, a są bardzo istotne! Te oznaczenia są kluczowe przy wyborze mąki

Kupując mąkę w sklepie, większość z nas zwraca uwagę głównie na rodzaj – czy to mąka pszenna, żytnia, orkiszowa czy może bezglutenowa. Ale na opakowaniach mąk znajdują się również numery, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zagadkowe. W Polsce mamy dostępne mąki o numerach od 400 do 3000. Co dokładnie oznaczają te numery i dlaczego są takie ważne?

Co kryje się pod numerami mąki?

Numer mąki odnosi się do zawartości popiołu, czyli substancji mineralnych, które pozostają po spaleniu mąki. Im wyższy numer, tym więcej popiołu (i tym samym więcej składników mineralnych) zawiera mąka. Oto szczegółowy przegląd poszczególnych typów mąk dostępnych w Polsce:

Typ 400

Mąka typu 400 jest najdelikatniejsza i najbardziej oczyszczona, zawiera najmniej składników mineralnych. Jest to mąka tortowa, idealna do wypieków delikatnych ciast, tortów i biszkoptów. Charakteryzuje się jasnym kolorem i bardzo drobną konsystencją.

Typ 450

Mąka typu 450, znana również jako mąka luksusowa, jest lekko bardziej mineralizowana niż typ 400, ale nadal jest bardzo delikatna. Jest często używana do wypieków ciast, ciastek i innych słodkich wypieków.

Typ 500

Mąka typu 500 to najbardziej popularna mąka pszenna, używana w kuchni codziennie. Możemy spotkać jej różne odmiany, takie jak mąka wrocławska, poznańska czy krupczatka. Typ 500 jest idealny do wypieku chleba, bułek, naleśników i makaronów.

Typ 550

Mąka typu 550 jest podobna do typu 500, ale zawiera nieco więcej składników mineralnych. Jest często używana do wypieku pieczywa, zarówno chleba, jak i bułek, a także do przygotowania ciast drożdżowych.

Zdjęcie Wiele osób je ignoruje, a są bardzo istotne! Zobacz, co mówią oznaczenia na mące #1

Typ 650

Mąka typu 650 jest cięższa i zawiera więcej substancji mineralnych. Jest idealna do wypieku tradycyjnego chleba, zwłaszcza żytniego oraz pszenno-żytniego. Dzięki wyższej zawartości składników odżywczych, chleb z tej mąki jest ciemniejszy i ma bogatszy smak.

Typ 750

Mąka typu 750, znana również jako mąka chlebowa, jest często używana do pieczenia chleba razowego. Zawiera więcej błonnika i minerałów, co sprawia, że chleb z niej wypieczony jest zdrowszy i ma wyraźniejszy smak.

Typ 1050

Mąka typu 1050 jest mąką półrazową, zawierającą znacznie więcej składników mineralnych niż typy niższe. Jest często wykorzystywana do pieczenia chleba, szczególnie tych, które mają mieć wyraźniejszy, bardziej pełny smak.

Typ 1400

Mąka typu 1400 to mąka sitkowa, używana głównie do pieczenia pieczywa razowego. Charakteryzuje się ciemnym kolorem i wysoką zawartością błonnika, co czyni ją bardziej sycącą i zdrowszą.

Typ 1850

Mąka typu 1850 znana jest jako mąka graham. Jest to mąka razowa, o wysokiej zawartości błonnika i substancji mineralnych. Idealna do pieczenia zdrowego chleba graham oraz innych pełnoziarnistych wypieków.

Typ 2000

Mąka typu 2000 to mąka razowa, zawierająca całe ziarno, łącznie z otrębami. Jest najbardziej bogata w błonnik i składniki odżywcze, dlatego jest wybierana przez osoby preferujące zdrową, pełnowartościową dietę.

Typ 3000

Mąka typu 3000 jest najmniej oczyszczoną mąką, zawierającą najwięcej popiołu. Jest to mąka pełnoziarnista, idealna dla osób dbających o zdrowie. Ze względu na wysoką zawartość otrębów, wypieki z niej są cięższe, ciemniejsze, ale bardzo bogate w smak i wartości odżywcze.

Dlaczego warto znać typy mąk?

Znajomość typów mąk pozwala na świadome wybieranie produktów spożywczych odpowiednich do konkretnych celów kulinarnych. Wiedząc, jak dany typ mąki wpływa na strukturę, smak i wartości odżywcze wypieków, możemy lepiej dopasować mąkę do naszych potrzeb. Dlatego warto zwracać uwagę na te oznaczenia i świadomie korzystać z różnorodności dostępnych mąk, aby nasze wypieki były nie tylko smaczne, ale także zdrowe.

Kluczowe Punkty
  • Numer mąki odnosi się do zawartości popiołu, czyli substancji mineralnych pozostających po spaleniu mąki.
  • Mąki o niższych numerach, jak typ 400 i 450, są bardziej oczyszczone i używane do delikatnych wypieków.
  • Mąka typu 500 jest najpopularniejsza i używana do codziennych wypieków, takich jak chleb czy naleśniki.
  • Mąki o wyższych numerach, jak typ 650, 750 i 1050, zawierają więcej składników mineralnych i są używane do pieczenia bardziej wyrazistych chlebów.
  • Najwyższe numery mąk, jak typ 2000 i 3000, zawierają całe ziarno i są najbogatsze w błonnik i składniki odżywcze.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną