Przeszukaj szafki! Ten stary dokument to wyższe świadczenia co miesiąc!

Agnieszka
Biznes i finanse
13.05.2024 10:02
Przeszukaj szafki! Ten stary dokument to wyższe świadczenia co miesiąc!

Wiele osób posiada w domu swój stary dowód osobisty. Okazuje się jednak, że stary dokument ma nie tylko wartość sentymentalną, ale może się przydać w jednej bardzo ważnej kwestii - ustalaniu wysokości emerytury. Jak to możliwe? Poznaj szczegóły.

Wysokość emerytury: Co na nią wpływa? 

Wysokość pobieranego świadczenia emerytalnego zależy przede wszystkim od wysokości zarobków oraz od stażu pracy.

Czasem jednak trudno o dokumenty, które poświadczają nasz staż pracy i zarobki. Właśnie wtedy z pomocą może przyjść nam stary dowód osobisty.

Wpisy w dowodach osobistych

Podstawowym dokumentem potwierdzającym staż pracy jest przede wszystkim świadectwo pracy. Czasem jednak nie mamy możliwości go uzyskać.  Warto wiedzieć, że stare niewielkie książeczki, które niegdyś były dowodami osobistymi, posiadały także wpisy i zatrudnieniu.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, taki wpis może być dowodem pozwalającym określić staż pracy.

Mając na uwadze, iż dowód osobisty jest dokumentem urzędowym, należałoby przyjąć, że wpis o okresie zatrudnienia w dowodzie osobistym pracownika może stanowić podstawę do zaliczenia tego okresu do stażu pracy pracownika. Podobnie legitymacja ubezpieczeniowa z potwierdzeniem przez zakład pracy pozostawania w zatrudnieniu. Wykazać na jej podstawie można fakt zatrudnienia u danego pracodawcy, jak też – przynajmniej uprawdopodobnić – okres zatrudnienia. - wyjaśnia portal prawo.pl

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury w Polsce zależy od kilku kluczowych czynników:

Lata pracy i składki ZUS

Emerytura obliczana jest na podstawie całkowitej kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, które zostały opłacone lub uznane za opłacone przez ZUS w czasie trwania życia zawodowego. Więcej lat pracy i wyższe składki przekładają się na wyższą emeryturę.

Średnia wysokość zarobków

Podstawa do obliczenia emerytury uwzględnia średnie wynagrodzenie w okresie składkowym. Im wyższa średnia zarobków, tym wyższa możliwa emerytura.

Wiek przejścia na emeryturę

Wiek emerytalny ma wpływ na wysokość świadczenia. Im później przejdzie się na emeryturę, tym wyższe może być świadczenie, ponieważ składki są dłużej zbierane, a okres wypłaty emerytury jest krótszy.

Waloryzacja

Wartość emerytury jest corocznie waloryzowana, co oznacza, że jest dostosowywana do obecnej wartości pieniądza, inflacji oraz wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Waloryzacja ma na celu zachowanie realnej wartości emerytur.

Indywidualny współczynnik emerytalny

Obliczenia emerytury uwzględniają również tzw. współczynnik emerytalny, który jest zmienny i zależy od średniej długości dalszego trwania życia osób w wieku emerytalnym.

Dodatkowe formy oszczędności na emeryturę

Osoby, które decydują się na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę w ramach III filaru (dobrowolne oszczędności emerytalne), mogą liczyć na wyższą łączną sumę świadczeń po zakończeniu aktywności zawodowej.

 

Kluczowe Punkty
  • Stary dowód osobisty może być wykorzystany do potwierdzenia stażu pracy, co wpływa na wysokość emerytury.
  • Wysokość emerytury zależy od wielu czynników, w tym od stażu pracy, średniej wysokości zarobków, wieku przejścia na emeryturę, waloryzacji oraz indywidualnego współczynnika emerytalnego.
  • Dodatkowe oszczędności emerytalne mogą zwiększyć łączną sumę świadczeń.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną