Drastyczna podwyżka dla 2 milionów Polaków! Rządowe prognozy zaskakują

Ewelina
Podatki
07.05.2024 17:50
Drastyczna podwyżka dla 2 milionów Polaków! Rządowe prognozy zaskakują

Najnowsze prognozy rządu sugerują, że w 2025 roku pracujących na własny rachunek czeka znaczący wzrost składek emerytalno-rentowych. Zatwierdzony tuż przed majówką Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 wskazuje, że spodziewany wzrost średnich wynagrodzeń wpłynie bezpośrednio na wysokość miesięcznych opłat. W efekcie, to co mogło zostać zaoszczędzone dzięki tzw. "wakacjom od ZUS", zostanie przejęte przez kolejną podwyżkę.

Średnie Wynagrodzenie a Składki ZUS

Wysokość składek odprowadzanych do ZUS jest uzależniona od przeciętnej pensji, która według rządowych prognoz ma wzrosnąć o 7,1% w 2025 roku, przewyższając przewidywaną inflację o 3 punkty procentowe. Obecnie składki ZUS są naliczane od kwoty 7824 zł. Prognozowany wzrost oznacza, że nowe stawki zostaną wyliczone od średniej wynagrodzenia wynoszącej 8379,50 zł.

W rezultacie, składki społeczne w 2025 roku (włączając składkę chorobową, ale bez składki zdrowotnej) mają wzrosnąć do 1713,94 zł miesięcznie, co stanowi prawie 114 zł więcej niż obecne stawki.

Wakacje od ZUS - Ulga czy Pozorna Oszczędność?

Inicjatywa rządu mająca zapewnić przedsiębiorcom ulgę w postaci "wakacji od ZUS" przewiduje, że państwo opłaci za nich jedną miesięczną składkę na ubezpieczenie społeczne (z wyjątkiem zdrowotnej). Mimo tego, że opłacane będą tylko 11 zamiast 12 składek w ciągu roku, ogólny wzrost średnich wynagrodzeń może znacznie uszczuplić te oszczędności. W rzeczywistości pracujący na własny rachunek nadal będą obciążeni wzrostem całkowitej rocznej składki, która wyniesie ponad 1300 zł więcej niż dotychczas.

Prace Legislacyjne w Sejmie

Obecnie przepisy dotyczące "wakacji od ZUS" są finalizowane w Sejmie. Gdy wejdą w życie, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tej ulgi jeszcze w bieżącym roku. Jednak, jak przewidują eksperci, podwyżka składek w 2025 roku sprawi, że realne korzyści z tej inicjatywy mogą być znacznie ograniczone.

Kluczowe Punkty
  • W 2025 roku znaczący wzrost składek emerytalno-rentowych dla pracujących na własny rachunek
  • Średnie wynagrodzenie ma wzrosnąć o 7,1% w 2025 roku, przekładając się na wyższe składki ZUS
  • Wakacje od ZUS to pozorna oszczędność z uwagi na ogólny wzrost rocznych składek
  • Legislacyjne prace nad ulgą w ZUS są w trakcie w Sejmie, ale korzyści mogą być ograniczone przez przyszłe podwyżki
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną