Do firm nadchodzi prawdziwa rewolucja dotycząca wynagrodzeń. Unijna dyrektywa wywróci do góry nogami sposób, w jaki obecnie informuje się o wynagrodzeniach pracowników. Jakie zajdą zmiany?
Nowe obowiązki pracodawcy:
Jawność wynagrodzenia
Unijna dyrektywa z kwietnia 2023 zacznie obowiązywać 7 czerwca 2026 roku. Od tego momentu zatrudniający będzie miał obowiązek poinformować o widełkach płacowych jeszcze przed rozmową rekrutacyjną.
Obecnie jest tak, że potencjalny kandydat dowiaduje się o wysokości wynagrodzenia dopiero podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Średnie wynagrodzenie na konkretnym stanowisku
Oprócz tego, pracodawca będzie zobowiązany do jawnego przedstawienia średniego wynagrodzenia na konkretnym stanowisku w jego firmie. Nie będzie już tak, że osoby na tym samym stanowisku, wykonujące tę samą pracę zarabiają mają zbyt duże rozbieżności w dochodach.
Likwidacja luki płacowej
Jawność wynagrodzeń pozwoli też na identyfikowanie luki płacowej. Jeśli luka płacowa ze względu na płeć, wiek lub inne nieuzasadnione czynniki przekroczy 5 proc., przedsiębiorca będzie miał za zadanie ją zlikwidować.
Kryteria ustalania wynagrodzenia
Pracownik będzie miał także możliwość uzyskania od pracodawcy obiektywnych i konkretnych kryteriów, które brane są pod uwagę w momencie ustalania wysokości wynagrodzenia.
– W najbliższych latach firmy będą musiały dokładniej przyjrzeć się tym kwestiom i coraz mocniej stawiać na transparentność w zakresie jawności płac. To dzięki niej pracownicy będą mieć pewność, że są sprawiedliwie wynagradzani. Firmy z kolei dzięki temu zyskują zmotywowany i zadowolony zespół – wyjaśnia Kamil Kozłowski, HR Business Partner, Intrum w rozmowie z portalem prawo.pl.
Polacy domagają się jawności wynagrodzeń
Polscy pracownicy już od dawna sprzeciwiają się ukrywaniu wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę.
Jak wynika z 55. edycji badania Monitor Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster, większej jawności wynagrodzeń chciałoby 54 proc. badanych, a 39 proc. nawet dostępu do pełnej listy płac uwzględniającej swoje zarobki.
– Zarówno kandydatom, jak i pracownikom polecam zrobić rozeznanie w średnich stawkach wynagrodzenia dla danego stanowiska i regionu. Warto skorzystać z dostępnych narzędzi online, takich jak strony z ofertami pracy, raporty płacowe czy kalkulatory wynagrodzeń. To daje pewność, że propozycja płacy jest zasadna – tłumaczy Jacek Krajewski z Elevato cytowany przez serwis prawo.pl.