10 błędów popełnianych w trakcie przyjmowania leków!

Patrycja
Zdrowie
30.03.2021 12:24
10 błędów popełnianych w trakcie przyjmowania leków!

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia prawie połowa pacjentów przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami. Może prowadzić to do groźnych zdrowotnych konsekwencji. Poznaj najczęstsze błędy, jakie popełniają pacjenci podczas farmakoterapii.

Zdjęcie TOP 10 błędów popełnianych w trakcie przyjmowania leków #1

Błędy w przyjmowaniu leków

Pacjenci bardzo często nieświadomie lub w sposób celowy, ingerują w przebieg farmakoterapii. Błędy popełniane podczas przyjmowania leków, mogą obniżać skuteczność leczenia lub prowadzić do poważnych zdrowotnych problemów.

Portal internetowy Pulsmedycyny.pl, przedstawia dane Światowej Organizacji Zdrowia, które są zatrważające. Ponad połowa pacjentów przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami. Z kolei szacunki Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Serca wskazują, że 10% wszystkich hospitalizacji w USA wynika z błędów związanych z przyjmowaniem leków.

TOP 10 błędów popełnianych w trakcie przyjmowania leków

1. Zapominalstwo

Pacjenci bardzo często zapominają przyjmować przepisane leki. Robią to nieregularnie, samodzielnie zmieniają dawki lub czas kuracji, a czasem w ogóle nie wykupują przepisanych farmaceutyków.

2. Nieregularne przyjmowanie leków

Statystyki pokazują, że w Polsce 62% osób przyjmuje leki regularnie, z kolei 19% wcale ich nie bierze, a 19% zażywa leki od czasu do czasu. Pacjenci samodzielnie zmieniają dawki leków, rezygnują z ich przyjęcia lub celowo pomijają kolejne dawki. Na własną rękę ustalają farmakoterapię.

3. Za dużo leków naraz

Pacjenci często przyjmują wiele leków jednocześnie. Czasem łączą je samodzielnie, bez poinformowania o tym lekarza lub farmaceuty. Może doprowadzić to do wystąpienia działań niepożądanych lub zmniejszenia skuteczności leków- przykładem jest jednoczesne przyjmowanie aspiryny oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

4. Sposób stosowania leków

Sposób stosowania leków ma ogromne znaczenie. Często pacjenci nieprawidłowo stosują np. inhalatory. Zbyt słabe, płytkie i krótkie wdechy mogą sprawiać, że inhalacja nie będzie skuteczna i doprowadzić nawet do ataków astmy.

5. Wysokie ceny leków

Wielu pacjentów nie wykupuje wszystkich przepisanych leków z powodu ich wysokich cen. Zła sytuacja materialna pacjentów sprawia, ze nie wykupują leków przepisanych na ich schorzenia. Czasem samodzielnie wymieniają leki bez recepty, na inne, tańsze i niekoniecznie takie same, bez konsultacji z lekarzem i farmaceutą.

6. Przyjmowanie leków a jedzenie

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że spożywany pokarm może mieć wpływ na skuteczność przyjmowanych leków. Niektóre składniki żywności mogą wywoływać niepożądane interakcje z lekami: ograniczać ich skuteczność lub zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Oprócz tego niektóre leki należy przyjmować na czczo, inne w określonym odstępie od posiłków, a niektóre w czasie posiłków.

7. Przyjmowanie leków a płyny

O ile nie zalecono inaczej, leki należy popijać wodą. Popijanie ich sokami cytrusowymi, herbatą lub mlekiem, może doprowadzić do niekorzystnych interakcji, wpłynąć na metabolizm oraz wchłanianie niektórych substancji.

Zdjęcie TOP 10 błędów popełnianych w trakcie przyjmowania leków #2

8. Przyjmowanie leków a alkohol

Zdarza się, że pacjenci uważają, że spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków nie ma wpływu na skuteczność terapii. Oczywiście nie jest to prawda. Picie dużej ilości alkoholu, podczas przyjmowania leków, osłabia ich skuteczność i może nawet prowadzić do uszkodzenia wątroby.

9. Leki w ciąży

Kobiety w ciąży często boją się przyjmować leki, w obawie przed ich ubocznymi skutkami oraz negatywnym wpływem na rozwój dziecka. Jednak o wiele większym błędem jest niestosowanie leków zapisanych przez lekarza.

10. Niewłaściwa komunikacja z lekarzem

Jak się okazuje, pacjenci często mają problem, by poprawnie skomunikować się z lekarzem. Szczególny problem mają z tym starsze osoby, które często nie rozumieją, jakie leki mają przyjmować i w jaki sposób to robić. Przez co nie mają jak stosować się do zaleceń. Ważne jest, by lekarz upewnił się, czy pacjent rozumie i wie jakie leki powinien przyjmować i co się stanie, jeśli tego nie zrobi.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną