Rodzice dzieci do 8. roku życia z dodatkowymi uprawnieniami! Pod tym warunkiem skrócą czas pracy

Martyna P.
Prawo
15.04.2024 10:14
Rodzice dzieci do 8. roku życia z dodatkowymi uprawnieniami! Pod tym warunkiem skrócą czas pracy

Rodzice dzieci do 8. roku życia mogą skorzystać z kilku przywilejów. Dziś przybliżymy ten temat.

Przywileje dla rodziców dzieci do 8. roku życia

Elastyczna organizacja pracy

Pracownik, który ma dziecko do 8. roku życia może złożyć u pracodawcy wniosek o elastyczną organizację pracy. Z uprawnienia tego może skorzystać jeden z rodziców.

Na elastyczną organizację pracy składają się elementy takie jak:

  • obniżony system czasu pracy,

  • indywidualny rozkład czasu pracy,

  • ruchomy system pracy,

  • system przerywanego czasu pracy,

  • system skróconego tygodnia pracy,

  • system pracy weekendowej,

  • praca zdalna.

Praca zdalna dla rodziców

Pracownicy, który mają dzieci do 4. roku życia mogą wnioskować o pracę w trybie zdalnym. Pracodawca musi uwzględnić wniosek, chyba że nie ma takiej możliwości z uwagi na rodzaj i organizację wykonywanej pracy.

Odmowa musi być uzasadniona i przedstawiona pracownikowi w postaci elektronicznej i papierowej w terminie 7 dni.

O pracę zdalną może wnioskować także pracownik/rodzic dziecka do 8. roku życia w ramach elastycznej organizacji czasu pracy. Wniosek należy złożyć najpóźniej 21 dni przed planowaną zmianą trybu pracy.

Skrócony tydzień pracy

Rodzic może także wnioskować o skrócony tydzień pracy. Pracownik może wykonywać pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, gdy zwiększy normą dobową czasu pracy do 12 godzin.

Przerywany czas pracy

Rodzice mogą również skorzystać z przerywanego czasu pracy. Przewiduje on więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby – do 5 godzin. Dodajmy, że przerwa ta nie jest wliczana do czasu pracy. Rodzicowi należy się wynagrodzenie, które jest adekwatne do wynagrodzenia za czas przestoju.

Ruchomy czas pracy

Pracownik/rodzic może także złożyć pisemny wniosek o ruchomy czas pracy. System ten przewiduje różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy lub przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

System pracy weekendowej

Pracownik może także wnioskować o pracę weekendową. Pracuje wówczas tylko w piątki, soboty, niedziele. Istnieje opcja wydłużenia dnia pracy do 12 godzin.

Indywidualny rozkład czasu pracy

Pracownik może również złożyć wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy, w ramach systemu pracy, którym pracownik jest objęty.

Obniżony system czasu pracy

Istnieje także możliwość obniżenia etatu do wymiaru ustalonego z pracodawcą. Opcja ta wiąże się z niższym wynagrodzeniem.

Kluczowe Punkty
  • Rodzice dzieci do 8. roku życia mają prawo do kilku przywilejów w pracy.
  • Elastyczna organizacja pracy pozwala na obniżony system czasu pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, system pracy weekendowej czy pracę zdalną.
  • Praca zdalna jest możliwa dla rodziców dzieci do 4. roku życia. Pracodawca musi uwzględnić wniosek, chyba że nie ma takiej możliwości z uwagi na rodzaj i organizację wykonywanej pracy.
  • Skrócony tydzień pracy pozwala na pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, gdy zwiększy normą dobową czasu pracy do 12 godzin.
  • Przerywany czas pracy przewiduje więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby – do 5 godzin.
  • Ruchomy czas pracy przewiduje różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy lub przedział czasu.
  • System pracy weekendowej pozwala na pracę tylko w piątki, soboty, niedziele i wydłużenie dnia pracy do 12 godzin.
  • Indywidualny rozkład czasu pracy jest dostępny w ramach systemu pracy, którym pracownik jest objęty.
  • Obniżony system czasu pracy pozwala na zmniejszenie etatu do wymiaru ustalonego z pracodawcą co wiąże się z niższym wynagrodzeniem.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną