Przedstawiciele Klimatu i Środowiska zdradzili plany na najbliższe miesiące związane z cenami prądu. Ujawniono kwotę bonu energetycznego.
3 moduły wsparcia dla odbiorców energii
Przypomnijmy, że od lipca 2024 roku ceny prądu będą częściowo odmrożone. Rządzący przygotowali jednak ustawę, która przewiduje kilka rozwiązań, na których mają skorzystać odbiory energii
Ustawa o cenach prądu składa się z trzech bazowych elementów:
-
bonu energetycznego,
-
rozwiązania dotyczącego taryf,
-
nową ceną maksymalną za prąd.
Do 600 złotych w ramach bonu energetycznego
Wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska wypowiedziała się na temat bonu energetycznego. Kobieta zakomunikowała, że będzie on wynosił od 300 do 600 złotych. Bon energetyczny będzie przysługiwał 3,5 milionom osób. Rozwiązanie to ma objąć drugą połowę 2024 roku oraz pierwszą połowę 2025 roku.
Bon energetyczny ma trafić do najuboższych rodzin. Kobieta podkreśliła, że ubóstwo energetyczne dotyczy przeważnie jednoosobowych gospodarstw domowych. W potrzebie są głównie seniorzy, którzy żyją z jednej, najniższej emerytury. Ministra zaznaczyła, że osoby takie muszą często przeznaczać aż 70% dochodu na rachunki za prąd.
Rząd chce, aby z bonu mogły skorzystać zarówno jednoosobowe, jak i wieloosobowe gospodarstwa. Paulina Hennig-Kloska powiedziała, że żadna rodzina nie powinna wybierać między ciepłym posiłkiem, a ciepłym domem.
Taryfy prądu będą niższe
Ministra Hennig-Kloska poinformowała, że taryfy na prąd w drugiej połowie 2024 roku mają być niższe niż obecnie. Ma pojawić się mechanizm zmieniający podstawy naliczania taryf prądu.
Nowa maksymalna cena za prąd
Ministra w rozmowie z TVP Info zakomunikowała, że maksymalna cena za prąd będzie niższa.