Ten warzywny wywar to naturalna tarcza przeciw kleszczom! Rozpyl go w ogrodzie, a problem zniknie

Martyna P.
Ogród
05.04.2024 12:19
Ten warzywny wywar to naturalna tarcza przeciw kleszczom! Rozpyl go w ogrodzie, a problem zniknie

Kleszcze, będące jednym z największych utrapienia ogrodników i miłośników przyrody, mogą przynieść wiele problemów, począwszy od irytujących ukąszeń, a skończywszy na poważnych chorobach takich jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. W poszukiwaniu naturalnych i bezpiecznych metod obrony przed tymi pasożytami, wielu z nas zwraca się ku sprawdzonym, domowym sposobom. Jednym z nich jest wywar z cebuli i chrzanu, który okazuje się być nie tylko prosty w przygotowaniu, ale również skuteczny w odstraszaniu kleszczy z naszych ogrodów.

Warzywny wywar skutecznie odstraszy kleszcze!

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i przeciw pasożytom nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie gdy chcemy dbać o środowisko oraz zdrowie nasze i naszych bliskich. Chemikalia mogą niekorzystnie wpływać na jakość gleby, wody, a także zdrowie roślin, zwierząt i ludzi. Naturalne metody, takie jak wywar z cebuli i chrzanu, są bezpieczne, ekologiczne i często równie efektywne co tradycyjne środki chemiczne.

Składniki wywaru

Wywar przygotowuje się z łatwo dostępnych składników, które wiele osób ma w swoich kuchniach. Będziemy potrzebowali:

 • Cebula – znana ze swoich właściwości bakteriobójczych i odstraszających różnego rodzaju szkodniki.
 • Chrzan – jego intensywny zapach skutecznie odstrasza kleszcze i inne insekty.

Zdjęcie Ten warzywny wywar to naturalna tarcza przeciw kleszczom! Rozpyl go w ogrodzie, a problem zniknie #1

Przygotowanie wywaru

 1. Składniki: Aby przygotować wywar, potrzebujesz około 200 gramów chrzanu i dwóch dużych cebul.
 2. Rozdrobnienie: Cebulę i chrzan należy dokładnie rozdrobnić – można je posiekać lub zetrzeć na tarce.
 3. Gotowanie: Następnie zalej rozdrobnione składniki około dwoma litrami wody i gotuj na małym ogniu przez około 30 minut.
 4. Ostudzenie i przecedzenie: Po ugotowaniu, wywar należy ostudzić i przecedzić, aby pozbyć się resztek warzyw.

Stosowanie wywaru

Wywar stosuje się poprzez rozpylenie go wokół roślin w ogrodzie, szczególnie w miejscach, gdzie kleszcze mogą się czaić – na przykład wśród wysokich traw czy krzewów. Zabieg najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, unikając bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby spowodować szybkie parowanie wywaru.

Dlaczego to działa?

Zarówno cebula, jak i chrzan, zawierają silne olejki eteryczne, które są nieprzyjemne dla wielu szkodników, w tym kleszczy. Intensywny zapach tych warzyw działa odstraszająco, zapobiegając zbliżaniu się kleszczy do obszarów, które zostały nimi potraktowane.

Naturalne metody walki z kleszczami, takie jak wywar z cebuli i chrzanu, stanowią skuteczną i bezpieczną alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin. Przygotowanie i stosowanie tego wywaru jest proste, a jego składniki są łatwo dostępne i ekologiczne. Regularne stosowanie tego rodzaju naturalnych rozwiązań może znacząco przyczynić się do ochrony naszych ogrodów przed kleszczami, dbając jednocześnie o środowisko naturalne.

Kluczowe Punkty
 • Wywar z cebuli i chrzanu pomaga odstraszając kleszcze z naszych ogrodów
 • Naturalne metody, takie jak wywar z cebuli i chrzanu, są bezpieczne, ekologiczne i często równie efektywne co tradycyjne środki chemiczne
 • Składniki wywaru: Cebula – znana ze swoich właściwości bakteriobójczych i odstraszających różnego rodzaju szkodniki. Chrzan – jego intensywny zapach skutecznie odstrasza kleszcze i inne insekty
 • Przygotowanie wywaru: Rozdrobnione składniki zalewamy dwoma litrami wody i gotujemy na małym ogniu przez około 30 minut
 • Stosowanie wywaru: Rozpylany wokół roślin w ogrodzie, szczególnie w miejscach, gdzie kleszcze mogą się czaić
 • Intensywny zapach tych warzyw działa odstraszająco, zapobiegając zbliżaniu się kleszczy do obszarów, które zostały nimi potraktowane
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną