Od 1 kwietnia 2024 roku obowiązują nowe zasady dotyczące zadawania prac domowych. Resort podkreśla, że głównym założeniem nowych przepisów jest zapewnienie dzieciom prawa do odpoczynku.
Koniec z pracami domowymi od 1 kwietnia
Oto, nowe zasady dotyczące prac domowych:
-
w szkołach podstawowych w klasach I-III nauczyciel nie zadaje uczniom pisemnych prac domowych oraz praktyczno-technicznym. Wyjątkiem będą ćwiczenia usprawniające motorykę małą,
-
w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Nauczyciele będą mogli zadawać prace domowe ale uczniowie nie będą miał obowiązku ich odrabiania.
Przedstawiciele Resoru Edukacji podkreślają, że dzięki zmianom uczniowie będą mogli przeznaczyć więcej czasu na czytanie książek, przygotowywanie się do sprawdzianów.
Prawo do odpoczynku dla dzieci
Główną zaletą nowego rozwiązania jest możliwość realizowania przez uczniów swoich pasji oraz zapewnienie większej ilości czasu na odpoczynek. Do sprawy odniosła się Barbara Nowacka. Kobieta podkreśliła, że dzieci i młodzież powinny czuć się spokojne. Nowe przepisy dają im czas na pasję i rozwój. Zaznaczyła, że tak samo jak każdy inny człowiek, młoda osoba ma prawo do odpoczynku. Szkoły muszą umożliwić uczniom samorealizację społeczną i zapewnić wolną przestrzeń od nadmiernej ilości obowiązków.
Przedstawiciele resortu podkreślają, że bardzo ważną kwestią jest zachowanie balansu między edukacją, a życiem codziennym.
„Młodzież mogła czuć się spokojna, żeby zdjąć z nich część obciążenia, które powodowały prace domowe. Żeby dać im czas na to, co jest tak naprawdę w młodym życiu jest najważniejsze, na pasję, na rozwój, na zajęcia dodatkowe i na odpoczynek. Przecież tak, jak każdy dorosły człowiek, młody człowiek też potrzebuje odpoczynku. Dzieci przychodzą do szkoły na 8. rano, czasami wcześniej, wychodzą po sześciu, siedmiu, ośmiu lekcjach, czasami jeszcze po świetlicy i jeszcze oczekiwanie, że będą odrabiać prace domowe, często do późna w nocy, to po prostu trzeba zmienić, bo tak samo jak każdy inny człowiek, młoda osoba ma prawo do odpoczynku." - wyjaśniła Minister Edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej.
Koniec z wliczaniem ocen z etyki i religii do średniej!?
Rozporządzenie zakłada również, że od września 2024 roku ocena z religii i etyki NIE BĘDZIE wliczać się do średniej ocen rocznych. Resort podkreśla, że ma to na celu zapewnienie uczniom takich samych szans w kwestii uzyskiwania średniej ocen.