Nowatorska decyzja rządu, czyli jak zawierać małżeństwo na odległość?

Newsy
30.03.2024 18:34
Nowatorska decyzja rządu, czyli jak zawierać małżeństwo na odległość?

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy, Mychajło Fedorow, ogłosił niedawno, że rząd kraju zdecydowanie poparł nową inicjatywę cyfrową, która znacząco modernizuje proces zawierania związków małżeńskich. Ta innowacyjna propozycja umożliwia parom zawieranie małżeństwa za pośrednictwem wideokonferencji, wykorzystując do tego celu oficjalną aplikację rządową o nazwie Diia. Taki krok jest odpowiedzią na wyzwania, jakie przyniosła współczesność, w tym sytuacje wywołane konfliktami zbrojnymi.

Wsparcie dla żołnierzy i par rozdzielonych przez wojnę

Szczególnie istotnym aspektem tej inicjatywy jest jej znaczenie dla żołnierzy oraz osób, które zostały rozdzielone z powodu trwającej wojny. Minister Fedorow zwrócił uwagę, że nowe przepisy są bezcennym wsparciem dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą być fizycznie obecni, aby zawrzeć związek małżeński. To właśnie dla nich możliwość zawarcia małżeństwa przez wideokonferencję może okazać się kluczowa w zachowaniu ciągłości życia osobistego pomimo trudnych warunków zewnętrznych.

Procedura zawierania małżeństwa w aplikacji Diia

Zgodnie z ogłoszeniem, para pragnąca zawrzeć małżeństwo za pośrednictwem aplikacji Diia będzie miała możliwość przeprowadzenia całej ceremonii online, a ich związek zostanie oficjalnie uznany poprzez elektroniczny podpis. To oznacza, że wszystkie formalności prawne mogą zostać załatwione zdalnie, co jest dużym ułatwieniem i nowością w kontekście usług publicznych.

Porównanie do Las Vegas

Minister Fedorow porównał tę usługę do szybkiego i prostego procesu zawierania małżeństw, jaki znany jest z Las Vegas. Takie porównanie podkreśla dążenie Ukrainy do zapewnienia maksymalnej wygody i dostępności usług cywilnych dla swoich obywateli, nawet w tak ważnych aspektach życia jak zawarcie małżeństwa.

Znaczenie inicjatywy w czasie wojny

Decyzja ta nabrała szczególnego znaczenia w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę. Od marca 2022 roku, w odpowiedzi na potrzeby osób służących na froncie, wprowadzono przepisy umożliwiające zdalne zawieranie małżeństw. Walerija Kołomijec, wiceminister sprawiedliwości Ukrainy, podkreśliła, że inicjatywa ta została zainicjowana przez samych żołnierzy, co świadczy o jej ważności i potrzebie.

A Wy co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną