Czy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę można sprzątać? Ksiądz ujawnia zaskakujący fakt!

Agnieszka
Styl życia
29.03.2024 11:51
Czy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę można sprzątać? Ksiądz ujawnia zaskakujący fakt!

Weekend wypadający przed Wielkanocą to dla wielu osób jedyny dogodny czas na gruntowne porządki w domu. Początek wiosny i Wielkanoc to dobry czas na uporządkowanie swojego mieszkania. Czy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę można jednak sprzątać? Co mówią na ten temat przedstawiciele Kościoła katolickiego?

Co upamiętniamy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę?

Wielki Piątek i Wielka Sobota to dwa ostatnie dni przed najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej - Wielkanocą.

W Wielki Piątek upamiętniamy śmierć Chrystusa na krzyżu. To dzień zadumy, smutku. W ten dzień w kościołach nie ma specjalnej mszy świętej, ale odbywają się za to drogi krzyżowe.

W Wielką Sobotę natomiast w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Odbywa się też czuwanie przy symbolicznym grobie Chrystusa.

Czy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę można sprzątać?

Robienie przedświątecznych porządków na ostatnią chwilę to coś, co dotyczy bardzo wielu z nas. Część zadaje sobie jednak pytanie, czy mycie okien i szorowanie podłóg w piątek lub sobotę przed Wielkanocą nie jest grzechem. 

Dla tych osób mamy dobrą wiadomość. Sprzątanie w Wielki Piątek lub Wielką Sobotę nie jest w żaden sposób uznawane za grzech czy nietakt. 

Co więcej, jak wskazuje o. Kazimierz Wójt SJ. w rozmowie na forum rozmawiamy.jezuici.pl, nie tylko nie jest to grzechem, ale wręcz dobrym uczynkiem:

Z pewnością żaden grzech, raczej zasługa za dobry czyn, tym lepszy, im dokładniejsze sprzątanie. Pozdrawiam i świąt dobrych życzę

Warto bowiem wiedzieć, że ani Wielki Piątek, ani Wielka Sobota, nie są dla osób wyznających wiarę katolicką dniami świątecznymi. Są to dni uroczyste, w których upamiętnia się śmierć i złożenie Chrystusa do grobu, jednak nie mają one miana święta kościelnego.

Są to także dni robocze, w których pracujemy, a więc sprzątać jak najbardziej można. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną