Ministerstwo Sprawiedliwości planuje dokonać znaczących zmian w prawie dotyczącym spadków i testamentów. Zmiany te mają ograniczyć próby fałszowania ostatniej woli. Oznacza to jednak, że z formalnego punktu widzenia uzyskanie uprawnionego spadku może być trudniejsze.
Testament ustny jako najczęściej fałszowany
Biorąc pod uwagę statystyki, najczęściej występującą formą ostatniej woli zmarłego, jest testament ustny. Obecnie jednak forma jego “sporządzania” często przysparza problemów w trakcie postępowania spadkowego.
Taka forma testamentu jest też jedną z najczęściej fałszowanych.
Jak obecnie wygląda sporządzenie testamentu ustnego?
Testament ustny jest w świetle obecnych przepisów musi być sporządzony w obecności co najmniej dwóch świadków, którzy nie są spadkobiercami ani ich małżonkami, krewnymi lub powinowatymi.
Nie zawsze jednak dopuszcza się możliwość sporządzenia testamentu w taki sposób. Testament ustny można sporządzić tylko w sytuacji ryzyka rychłej śmierci, gdy nie ma możliwości sporządzenia testamentu w formie pisemnej.
Ważne: Testament ustny traci ważność po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym przeszkoda uniemożliwiająca sporządzenie testamentu pisemnego ustała.
Co więcej, w ciągu roku od sporządzenia testamentu ustnego musi on zostać stwierdzony przez spisanie oświadczenia spadkodawcy i podpisanie go przez spadkodawcę i świadków; przez sąd.
Stwierdzenie treści testamentu ustnego przed sądem może nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy).
Obecnie prawo nakazuje stwierdzenie testamentu i przekształcenie go w formę notarialną w ciągu roku od złożenia przez spadkodawcę oświadczenia.
Możliwe zmiany w testamencie ustnym
Jedną z ważniejszych planowanych zmian ma być znaczące skrócenie czasu na spisanie oświadczenia. Z obecnego roku resort planuje skrócić ten czas do jednego miesiąca.
"Zmiany te powinny doprowadzić do możliwie najpełniejszego odzwierciedlenia treści oświadczenia spadkodawcy. Odwlekanie spisania oświadczenia spadkodawcy działa na niekorzyść ujawnienia i realizacji jego rzeczywistej ostatniej woli" – czytamy na stronie gov.pl.
Audiowizualne nagranie ostatniej woli
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje też umożliwić utrwalenie ostatniej woli, na przykład poprzez nagranie.
"Utrwalenia może dokonać zarówno sam testator jak i inna osoba. Spadkodawca w oświadczeniu powinien podać miejsce i datę sporządzenia testamentu. Nie będzie zaś konieczna obecność świadków. Każda osoba posiadająca dostęp do trwałego nośnika informacji, na którym utrwalony został testament ustny audiowizualny, będzie zobowiązania dostarczyć go do sądu w terminie miesiąca od jego sporządzenia lub trzech miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy" – czytamy na stronie gov.pl.