Rewolucja w Kodeksie pracy! Te przepisy spowodują spore zamieszanie

Agnieszka
Biznes i finanse
20.03.2024 11:10
Rewolucja w Kodeksie pracy! Te przepisy spowodują spore zamieszanie

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej ogłosiło rozpoczęcie prac nad tak zwanym zatrudnieniem domniemanym. Resort twierdzi, że planowane zmiany będą rewolucyjne. Czym jest domniemanie zatrudnienia? Co zmieni się w Kodeksie pracy?

Czym jest domniemanie zatrudnienia?

Domniemanie zatrudnienia może wystąpić w sytuacjach, gdy osoba samozatrudniona lub posiadająca umowę cywilnoprawną pracuje w taki sposób, jak osoba na etacie, jednak nie posiada umowy o pracę. 

- Szacuje się, że około 30 milionów osób pracujących w Unii Europejskiej za pośrednictwem platform internetowych dziś pozbawionych jest ochrony pracowniczej, jaką mogą się cieszyć osoby zatrudnione na umowach o pracę, na etatach - zwróciła uwagę w RMF FM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szefowa resortu dodała, że mowa między innymi o kurierach, tłumaczach, księgowych, itd. Te osoby traktowane są co do zasady jako jednoosobowe działalności gospodarcze, jako instytucje biznesowe, a są to po prostu pracownicy nieposiadający umowy o pracę - twierdzi.

UE wprowadzi rewolucję w Kodeksie pracy

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyjaśnia, że Unia Europejska w ubiegłym tygodniu przyjęła unijną dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. 

Oznacza to, że kraje członkowskie mogą w niedługim czasie, bo w ciągu dwóch lat, zostać zobowiązane do wprowadzenia u siebie domniemania zatrudnienia. 

Gdy przepisy o domniemaniu zatrudnienia wejdą w życie, pracownik pracujący za pośrednictwem platformy, pod nadzorem, którego godziny pracy są regulowane, będzie domyślnie traktowany jako pracownik. Spełnia bowiem wszystkie zasady pracy na etacie.

W takim przypadku "ciężar udowodnienia, że to nie jest pracownik, tylko firma, drugi biznes, spoczywałby na platformie internetowej".

Państwowa Inspekcja Pracy dostanie nowe kompetencje

W świetle tych doniesień nasuwa się pytanie, w jaki sposób egzekwowane będą nowe przepisy.

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że Państwowa Inspekcja Pracy może otrzymać nowe uprawnienia, między innymi kompetencje, "które umożliwiałyby podczas kontroli, w drodze decyzji administracyjnej, przekształcanie umowy tej fałszywej, B2B, czy umowy cywilnoprawnej, jeżeli zachodzą przesłanki do uznania stosunku pracy".

Kluczowe Punkty
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad domniemaniem zatrudnienia.
  • Domniemanie zatrudnienia dotyczy osób samozatrudnionych lub posiadających umowę cywilnoprawną, które pracują jak osoby na etacie, ale nie mają umowy o pracę.
  • W Unii Europejskiej około 30 milionów osób pracuje za pośrednictwem platform internetowych bez ochrony pracowniczej.
  • Unia Europejska przyjęła dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych.
  • Gdy przepisy o domniemaniu zatrudnienia wejdą w życie, pracownik pracujący za pośrednictwem platformy będzie domyślnie traktowany jako pracownik.
  • Państwowa Inspekcja Pracy może otrzymać nowe uprawnienia do egzekwowania nowych przepisów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną