Wielu działkowców nieświadomie popełnia ten błąd! To wykroczenie, za które grozi kara lub areszt

Agnieszka
Prawo
18.03.2024 13:23
Wielu działkowców nieświadomie popełnia ten błąd! To wykroczenie, za które grozi kara lub areszt

W Polsce jest obecnie około 1 miliona działek rekreacyjnych. Z tego aż kilkadziesiąt tysięcy posiada studnie (abisynki). Niewiele osób wie, że korzystanie z nich jest nielegalne. Co mówią o tym przepisy prawa? Poznaj szczegóły. 

Ręczne ujęcia wody (studnie) na polskich działkach

W Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy ogrodów działkowych, na których łącznie znajduje się około 1 miliona działek. Szacuje się, że aż 10 procent Polaków jest użytkownikami ogródków działkowych.

Na dużej części z tych ogródków znajdziemy ręczne ujęcia wody, czyli studnie, inaczej zwane abisynkami. Niewiele osób wie o tym, że nie wolno pobierać z nich wody, jeśli nie jest się właścicielem działki.

Pobieranie wody ze studni jest nielegalne bez pozwolenia

W 2017 roku uchwalono prawo, które zabrania korzystania ze studni na terenie działki, jeśli ta nie należy do nas. Zdecydowana większość działkowców nie posiada jednak prawa własności swojej działki, a jedynie ją dzierżawią.

To sprawia, że większość z kilkudziesięciu tysięcy właścicieli działek posiadających studnię, popełnia wykroczenie. Na wydobycie wody z takiej studni konieczne jest bowiem uzyskanie pozwolenia - dają je rzadko, a większość działkowców o konieczności jego uzyskania nie wie.

A co z właścicielami działek?

Osoby posiadające działkę i będące jej właścicielami, na korzystanie ze swojej studni nie muszą mieć pozwolenia. Jednak także w ich przypadku obowiązują limity, tzn. że mogą oni korzystać z wody ze studni w sposób “zwykły”. 

Pobór wody do 5 m3 na dobę w tego typu studniach kwalifikuje się jako tzw. zwykłe korzystanie z wód. 

Zdjęcie Wielu działkowców nieświadomie popełnia ten błąd! To wykroczenie, za które grozi kara lub areszt #1

Jakie kary grożą za nielegalne korzystanie ze studni?

Dyrektor biura prawnego Polskiego Związku Działkowców (PZD), Bartłomiej Piech, w rozmowie z portalsamorzadowy.pl wyjaśnia, że prawo traktuje to jako wykroczenie, więc grozi za to kara grzywny, a nawet aresztu.

Dodaje jednak, że PZD domaga się w związku z tym zmiany przepisów. 

Działkowy będą apelować do Ministerstwa Infrastruktury

Polski Związek Działkowców, jak i sami posiadacze ogródków działkowych, uważają to prawo za absurdalne. Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych zadeklarowali, że wystąpią do Ministerstwa Infrastruktury o zmianę tychże przepisów.

Przedstawiciele PZD chcą, aby zostały one zmienione na takie, które nie zobowiązują użytkowników ogrodów działkowych, mający na nich ręczne ujęcia wody, do zdobywania pozwolenia wodno-prawnego na korzystanie z nich.

Zdjęcie Wielu działkowców nieświadomie popełnia ten błąd! To wykroczenie, za które grozi kara lub areszt #2
Źródło: Wikipedia/https://pl.wikipedia.org/wiki/Studnia_abisy%C5%84ska
Kluczowe Punkty
  • W Polsce jest około 1 miliona działek rekreacyjnych, z czego kilkadziesiąt tysięcy posiada studnie (abisynki)
  • Korzystanie z takich studni jest nielegalne, jeśli nie jest się właścicielem działki
  • W 2017 roku uchwalono prawo, które zabrania korzystania ze studni na terenie działki, jeśli ta nie należy do nas
  • Osoby posiadające działkę i będące jej właścicielami, na korzystanie ze swojej studni nie muszą mieć pozwolenia, ale w ich przypadku obowiązują limity
  • Polski Związek Działkowców oraz posiadacze ogródków działkowych uważają te przepisy za absurdalne i apelują do Ministerstwa Infrastruktury o ich zmianę
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną