Od 1 stycznia 2024 koniec z całodobowy dyżurem! Jednak są wyjątki! Pozytywne zmiany w aptekach

Martyna P.
Prawo
18.03.2024 10:05
Od 1 stycznia 2024 koniec z całodobowy dyżurem! Jednak są wyjątki! Pozytywne zmiany w aptekach

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe zasady dyżurowania aptek. Rada powiatu Świebodzińskiego postanowiła, że apteki ogólnodostępne będą dyżurować do godziny 24:00. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim wprowadza jednak istotne zmiany.

Apteki nie mogą dyżurować tylko do 24:00

Wojewoda lubuski uważa, że pacjenci powinni mieć stały (całodobowy) dostęp do aptek. Mężczyzna uważa, że powinna być zachowana ciągłość świadczeń. W związku z tym skierował skargę do sądu. Zaskarżył on uchwałę rady Powiatu Świebodzińskiego do wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.

Podkreślił, że dyżur aptek od godziny 8:00 do 24:00 w soboty, niedziele i święta oraz od 20:00 do 24:00 w dni powszednie jest zbyt zawężony. Sąd Administracyjny uznał, ze zarzuty wojewody są zasadne. Ponadto stwierdził częściową nieważność uchwały (art. 94 ust. 1 Prawa farmaceutycznego). Podkreślił, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać jej dostępność świadczeń również przez całą noc, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

Sąd podkreślił, że zwrot „pora nocna” (a nie część pory nocnej) nie może być zawężony jedynie do wyżej wymienionych godzin, jeśli uchwała w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek została przyjęta przed 1 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że treść zaskarżonej przez wojewodę uchwały Rady Powiatu świebodzińskiego jest niezgodna z prawem.

Zdjęcie Ważne zmiany dla pacjentów w dyżurach nocnych! Przełomowy wyrok sądu dotyczący aptek! #1

Zmiany w nocnych dyżurach aptek

Nowe przepisy wdrożono także w zakresie funkcjonowania nocnych dyżurów aptek.

Nocne dyżury nie są już przymusowe i bezpłatne. Od nowego roku stały się płatne i dobrowolne.

Dyżur apteki do godziny 23:00 ma zostać opłacony przez NFZ. Po tej godzinie otwarcie apteki będzie dobrowolne. Od 1 stycznia NFZ płaci 148,47 zł za każdą godzinę dyżuru.

Nowelizacja wprowadziła zmiany w definicji „dyżuru nocnego”. Teraz jest to dyżur trwający przez kolejne 2 godziny między 19:00 a 23:00. W dni wolne od pracy dyżur ma trwać przez 4 godziny między 10:00 a 18:00.

W przypadku powiatów z miastami poniżej 40 tysięcy mieszkańców, zarząd powiatu może wyznaczać apteki do pełnienia dyżurów nocnych lub świątecznych, jeśli będzie to niezbędne do zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

Kluczowe Punkty
  • Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe zasady dyżurowania aptek.
  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim wprowadza istotne zmiany.
  • Wojewoda lubuski zaskarżył uchwałę rady Powiatu Świebodzińskiego, uznając, że pacjenci powinni mieć stały (całodobowy) dostęp do aptek.
  • Sąd Administracyjny uznał, że zarzuty wojewody są zasadne i stwierdził częściową nieważność uchwały.
  • Sąd podkreślił, że rozkład godzin pracy aptek powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać jej dostępność świadczeń również przez całą noc, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.
  • Nocne dyżury aptek nie są już przymusowe i bezpłatne, stały się płatne i dobrowolne.
  • Dyżur apteki do godziny 23:00 ma zostać opłacony przez NFZ. Po tej godzinie otwarcie apteki będzie dobrowolne. Od 1 stycznia NFZ płaci 148,47 zł za każdą godzinę dyżuru.
  • Nowelizacja wprowadziła zmiany w definicji „dyżuru nocnego”. Teraz jest to dyżur trwający przez kolejne 2 godziny między 19:00 a 23:00. W dni wolne od pracy dyżur ma trwać przez 4 godziny między 10:00 a 18:00.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną