Ulga prorodzinna, nazywana także ulgą na dziecko jest jedną z najczęściej wykorzystywanych podczas wypełniania zeznania rocznego. W okresie rozliczeniowym często pada jednak pytanie o możliwość skorzystania z ulgi na pełnoletnie dziecko. Okazuje się, że jest to możliwe. Trzeba jednak poznać kilka zasad.
Ulga na pełnoletnie dziecko
Ulga na dziecko jest jedną z najpopularniejszych ulg w polskim systemie podatkowym. Często jednak pojawia się pytanie o dzieci, które ukończyły już 18. rok życia.
Okazuje się bowiem, że na dziecko pełnoletnie także przysługuje ulga. W tym przypadku trzeba jednak spełnić szereg warunków.
Kto może skorzystać z ulgi na pełnoletnie dziecko?
Rodzice pełnoletniego dziecka mogą skorzystać z ulgi podatkowej pod kilkoma warunkami:
- Ulga na dziecko pełnoletnie przysługuje na dzieci w wieku od 18. do 25. roku życia.
- Z ulgi na dziecko pełnoletnie można skorzystać tylko wtedy, gdy kontynuuje ono naukę w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym.
Ulga na pełnoletnie dziecko, które pracuje
Rozliczenie ulgi na pełnoletnie niepracujące dziecko nie jest niczym skomplikowanym. Jednak w przypadku dzieci pełnoletnich, które już zarabiają, pojawia się kryterium dochodowe.
Do 2021 roku limit dochodów osiągany w ciągu roku przez dziecko nie mógł przekroczyć 3089 zł. Nawet niewielkie przekroczenie tej małej już kwoty powodowało, że rodzice automatycznie tracili prawo do skorzystania z ulgi na dziecko.
Teraz limit dochodów pełnoletniego dziecka jest znacznie wyższy. Aktualnie obowiązujący limit wynosi 19 061,28 zł, czyli dwunastokrotność renty socjalnej.
Dopiero przekroczenie takiej ilości dochodu rocznego przez dziecko powoduje, że rodzice tracą prawo do skorzystania z ulgi na dziecko.
Ulga na dziecko 2024: Jakie warunki musi spełnić rodzić?
Rozliczanie ulgi na dziecko, bez względu na to, czy jest to osoba małoletnia czy pełnoletnia, jest możliwe tylko pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów.
W 2024 roku ulga na dziecko przysługuje podatnikowi, który w 2023 roku:
- wykonywał władzę rodzicielską;
- pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
- sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.