Od 6 marca krótsze kolejki do specjalistów! Ci pacjenci szybciej dostaną się na wizytę

Martyna P.
Zdrowie
04.03.2024 10:15
Od 6 marca krótsze kolejki do specjalistów! Ci pacjenci szybciej dostaną się na wizytę

Już niebawem okres oczekiwania na wizytę do diabetologów i endokrynologów ma być krótszy. Nowe przepisy są efektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zmian w AOS.

Krótsze kolejki do diabetologa i endokrynologa

Znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej zakłada skrócenie czasu oczekiwania do poradni diabetologii oraz endokrynologii dziecięcej. Zostało ono opublikowane 20 lutego.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 6 marca 2024 roku. Zakładają one poszerzenie listy lekarzy, którzy będą mogli przyjmować w poradniach endokrynologicznych i diabetologicznych oraz realizować porady dla dzieci. Resort uważa, że medycy w trakcie specjalizacji mają wystarczający zakres wiedzy. Są oni zdolni do udzielania fachowych porad.

Wdrożenie nowych przepisów ułatwi realizację stażu oraz skróci czas oczekiwania na poradę. Efektem będzie także sprawniejsza diagnostyka i leczenia pacjentów.

„Poszerzenie personelu medycznego, uprawnionego do realizacji świadczeń „porada specjalistyczna - diabetologia dla dzieci" oraz „porada specjalistyczna - endokrynologia dla dzieci”, o lekarzy w trakcie specjalizacji w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dla dzieci nie tylko ułatwi realizację stażu, ale również skróci czas oczekiwania na poradę w poradni endokrynologii dziecięcej oraz poradni diabetologii dziecięcej. To z kolei przyczyni się do szybszej oraz sprawniejszej diagnostyki i leczenia pacjentów” - podkreślono w rozporządzeniu.

Zdjęcie Od 6 marca krótsze kolejki do specjalistów! Ci pacjenci szybciej dostaną się na wizytę #1

Placówki z obowiązkowym wyposażeniem

Rozporządzenia zakłada również dostosowanie się do wymogów wyposażenia placówek. Muszą być one wyposażone w programy do interpretacji danych z systemów ciągłego monitorowania glikemii metodami CGM-RY i FGM.

„Systemy te są częściowo refundowane i korzysta z nich blisko połowa dzieci z cukrzycą typu 1. Posiadanie programów do odczytu danych z urządzeń monitorujących glikemię umożliwi lekarzom odczytanie zmienności glikemii w dłuższym okresie oraz ewentualną korektę sposobu leczenia, przede wszystkim dostosowanie odpowiedniej dawki insuliny” - można przeczytać w uzasadnieniu Ministerstwa Zdrowia.

W miejscu udzielania świadczeń (poradnie diabetologiczne) będą musiały znajdować się następujące sprzęty i aparatura medyczna:

  • glukometr;
  • przyrząd do badania czucia bólu – neurotips;
  • przyrząd do badania czucia temperatury skóry (thim term);
  • widełki stroikowe 128 Hz;
  • monofilament 5.07/10 g;
  • programy do interpretacji danych z systemu:a) ciągłego monitorowania glikemii w czasierzeczywistym (CGM-RT),b) monitorowania stężenia glukozy flash (FGM).

W pracowni endokrynologicznej będzie musiał znaleźć się stadiometr typuHarpenden.

Placówka będzie musiała zapewnić dostęp do:

  • badań laboratoryjnych i mikrobiologicznychwykonywanych w medycznym laboratoriumdiagnostycznym wpisanym do ewidencji KrajowejRady Diagnostów Laboratoryjnych;
  • USG;
  •  RTG;
  •  densytometrii kręgosłupa i kości udowej.

Więcej o rozporządzeniu znajdziesz TUTAJ

Kluczowe Punkty
  • Rozporządzenie ministra zdrowia ma skrócić czas oczekiwania do poradni diabetologii oraz endokrynologii dziecięcej.
  • Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 6 marca 2024 roku.
  • Zakładają one poszerzenie listy lekarzy, którzy będą mogli przyjmować w poradniach endokrynologicznych i diabetologicznych oraz realizować porady dla dzieci.
  • Nowe przepisy umożliwią sprawniejszą diagnostykę i leczenie pacjentów.
  • Przepisy wymagają od placówek obowiązkowego wyposażenia m.in. w programy do interpretacji danych z systemów monitorujących glikemię.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną