Ministerstwo Klimatu zapowiada zmiany! Czy nowe regulacje wstrząsną rynkiem energetycznym?

Justyna
Prawo
28.02.2024 17:22
Ministerstwo Klimatu zapowiada zmiany! Czy nowe regulacje wstrząsną rynkiem energetycznym?

W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji na globalnym rynku energetycznym, Polska stoi przed kolejną istotną zmianą, która ma potencjał, by zrewolucjonizować krajowy sektor energetyki. Ministerstwo Klimatu ogłosiło plany modyfikacji w regulacjach dotyczących energetyki wiatrowej, które mogą zasadniczo wpłynąć na kierunek rozwoju tej branży w Polsce. Czy nadchodzące zmiany okażą się być długo oczekiwanym impulsem dla zielonej energii?

Rewolucja w odległościach

Na czele zmian stoi nowe podejście do kwestii dystansu turbin wiatrowych od zabudowań. Planowane jest ustalenie minimalnej odległości na poziomie 500 metrów. Wiceminister klimatu Miłosz Motyka w rozmowie z PAP mówił:

„Oceniam, że mamy już zgodę wokół odległości minimalnej, która powinna zostać zawarta w projekcie i jest to 500 m, bez norm hałasu”.

Taka regulacja stanowi znaczące ułatwienie dla inwestorów w porównaniu do obecnie obowiązującej zasady 10H, która określa minimalną odległość jako dziesięciokrotność całkowitej wysokości turbiny (łącznie z wirnikami). Oznacza to, że jeśli turbina wiatrowa ma wysokość 150 metrów, musi być zlokalizowana co najmniej 1500 metrów (1,5 km) od najbliższego domu mieszkalnego. Zmiana w tej kwestii ma potencjał, by otworzyć drzwi dla wielu projektów, które dotychczas były nie do zrealizowania ze względu na ograniczenia przestrzenne.

Zdjęcie Ministerstwo Klimatu zapowiada zmiany! Czy nowe regulacje wstrząsną rynkiem energetycznym? #1

Wyzwania i konsultacje

Ministerstwo nie zapomina o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą bliskość turbin do terenów chronionych takich jak parki narodowe, rezerwaty, obszary Natura 2000 oraz kwestii hałasu. Wiceminister Motyka, zapewnia, że wszystkie aspekty zostaną gruntownie przeanalizowane podczas planowanych konsultacji.

Celem jest znalezienie złotego środka, który zadowoli zarówno branżę, jak i mieszkańców oraz aktywistów środowiskowych, co pozwoli na uchwalenie projektu w formie bez żadnych poselskich "wrzutek". Polityk podkreślił jednocześnie:

„Oczywiście jeśli na końcowym etapie procesu legislacyjnego będą racjonalne wnioski, to będziemy je brać pod uwagę”.

Uproszczenie procesów administracyjnych

Kluczowym elementem zapowiedzi jest również przyspieszenie i uproszczenie tzw. permittingu, czyli całej procedury administracyjnej związanej z przygotowaniem i realizacją inwestycji wiatrowych. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Janusz Gajowiecki, zwraca uwagę:

„Dziś cały proces związany z realizacją nowych inwestycji, od pierwszych formalności po postawianie wiatraka to osiem, czasem 10 lat. Uzyskanie pozwoleń zajmuje 2-3 lata, kolejne lata zajmuje proces budowlany, później uzyskanie koncesji”.

Fakt, że formalności mogą trwać nawet dekadę, zniechęca wielu potencjalnych inwestorów. Ministerstwo Klimatu obiecuje zmiany, które mają na celu usprawnienie tego procesu, czyniąc Polskę bardziej atrakcyjną dla rozwoju energetyki wiatrowej.

Możliwe skutki dla rynku

Te zmiany mogą zdecydowanie ożywić polski rynek energetyczny, przyciągając nowych inwestorów i przyspieszając rozwój projektów wiatrowych. Większa liczba inwestycji w zieloną energię to nie tylko krok w stronę osiągnięcia celów klimatycznych, ale również szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez dywersyfikację źródeł energii.

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną