W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Osoby uprawnione do pobierania świadczenia przedemerytalnego również mogą liczyć na podwyżkę.
Dwie waloryzacje emerytur i rent w 2024
Marcowa waloryzacja wyniesie 12%
Waloryzacja emerytury w marcu 2024 roku ma wynieść 12,12%. Minimalna emerytura wyniesie wówczas 1780,96 złotych brutto (wrośnie z 1588,44 złotych). Będzie to podwyżka o 192,52 zł.
Druga waloryzacja w 2024 roku
Marzena Okła-Drewnowicz zakomunikowała w wywiadzie dla portalu TVN24, że decyzja w sprawie drugiej waloryzacji emerytur już zapadła.
Okazuje się, że nowy rząd chce wprowadzić drugą waloryzację, jeśli inflacja w czerwcu 2024 roku będzie przekraczać 5%. Miałaby ona miejsce we wrześniu lub październiku 2024 roku.
"To jest przesądzone. Ten mechanizm ma polegać na tym, że jeżeli w czerwcu danego roku inflacja będzie wyższa niż 5 procent, wtedy ta druga waloryzacja będzie miała miejsce jesienią, we wrześniu. To jest naprawdę bardzo ważny postulat" kobieta zakomunikowała w wywiadzie.
Waloryzacja świadczenia przedemerytalnego
Obecnie wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 1350,70 złotych na rękę (1600,70 złotych brutto).
Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji. Jego wysokość jest ustalana w kwocie ryczałtowej (jednakowej dla wszystkich) .W związku z marcową waloryzacją uprawieni do świadczenia będą otrzymać nawet 1873,19 złotych.
Świadczenie przedemerytalne
Świadczenie przedemerytalne wypłacane jest osobom, którzy nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, a zakończyły już pracę zawodową.
Mogą otrzymać je osoby o długim stażu pacy, które:
- straciły posadę nie z własnej winy lub
- ustało im prawo do renty lub świadczenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej i z powodu wieku mają trudności ze znalezieniem pracy.
Świadczenie ma formę wspomagającą w okresie przejściowym (między pracą, a emeryturą).
Jakie warunki należy spełnić?
Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne należy spełnić DWA RODZAJE WARUNKÓW:
Warunki wspólne
Świadczenie przedemerytalne przysługuje po spełnieniu warunków indywidualnych oraz jeśli:
- przez okres co najmniej 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych (okres ten potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
- nadal jesteś zarejestrowany jako bezrobotny (ten fakt potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (ten fakt potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
- wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyłeś w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych.
Warunki indywidualne
Aby otrzymać prawo do świadczenia przedemerytalnego konieczne jest spełnienie warunków, które są uzależnione od przyczyn rozwiązania stosunku pracy, wieku oraz stażu pracy.
ZUS może zawiesić świadczenie
Świadczenie może zostać zawieszone w przypadku:
- zbyt wysokich dodatkowych przychodów osiągniętych przez pobierającego świadczenie,
- nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej,
- podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej.