15 lutego 2024 roku w życie wchodzi kolejna część przepisów „Lex Kamilek”. Oznacza to spore zmiany między innymi dla branży hotelarskiej oraz gości.
"Lex Kamilek"
Celem ustawy „Lex Kamilek” jest między innymi tworzenie bezpiecznego środowiska w placówkach, które działają na rzecz dzieci oraz hotelach i publicznych instytucjach. Nowe przepisy mają wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą.
Projekt został złożony w Sejmie w maju 2023 r. po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma. Sejm przyjął ustawę przy ogólnym porozumieniu – zyskała poparcie 441 posłów. Uchwalono ją 28 lipca, z kolei na początku sierpnia pod nowelizacją podpis złożył Prezydent RP Andrzej Duda
Nowe regulacje dla placówek noclegowych
Regulacje „ustawy Kamilek” (które dotyczą obiektów noclegowych) zaczną obowiązywać 15 lutego 2024 roku. Placówki muszą dostosować się do nowych zasad.
„To nie tylko oświata, ale szerzej społeczeństwo, mają obowiązek wprowadzać te standardy, chodzi o hotele, kina, domy kultury. Niedostosowanie się grozi karami i sankcjami „ - zakomunikowała Agnieszka Gabruk (dyrektorka Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu).
Przepisy ustawy obejmują:
-
weryfikację personelu,
-
wprowadzenie nowych zasad zapewniających prawidłowe relacje między dziećmi a personelem,
-
wprowadzenie jasnych zasad podejmowania interwencji,
-
możliwość składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec małoletniego,
-
możliwość weryfikacji relacji opiekuna z małoletnim.
Hotelarze nie mają odpowiednich narzędzi
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą placówki noclegowe są zaniepokojeni i informują, że nie mają odpowiednich narzędzi.
Zamiany narzucają bowiem na nich obowiązek egzekwowania stopnia pokrewieństwa między gośćmi. W wielu przypadkach nie ma jednak możliwości wylegitymowania osób zatrzymujących się w placówkach. Goście mogą odmówić odpowiedzi na temat stopnia pokrewieństwa. Może nawet dojść do naruszenia intymności.
Dodajmy, że do dyspozycji przedsiębiorców jest baza procedur ochrony dzieci dla hoteli i innych obiektów noclegowych. Jej autorstwem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Sprawdź TUTAJ.
Za nieprzestrzeganie przepisów grozi grzywna
Okazuje się, że za niewywiązanie się z obowiązków grozi grzywna w wysokości do 30 tysięcy złotych.