Padł system e-PIT! Problemy z rozliczeniem podatku! Co zrobić?

Agnieszka
Newsy
15.02.2024 9:32
Padł system e-PIT! Problemy z rozliczeniem podatku! Co zrobić?

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników udogodnienie. Wprowadzona została usługa Twój e-PIT. Nasze PIT-y, wstępnie rozliczone, zostały udostępnione dziś - 15 lutego 2024. Niedługo po uruchomieniu usługi ta przestała jednak działać. 

Twój e-PIT padł - jak co roku

Każdego roku od początku uruchomienia platformy e-PIT występuje ten sam problem - strona internetowa pada niedługo po udostępnieniu PIT-ów.

W ciągu pierwszych kilku godzin uruchomienia usługi rozliczania podatków, system zawiesza się, występują problemy z logowaniem, a w konsekwencji użytkownicy nie mają dostępu do swojego PIT-u. 

Co zrobić takiej sytuacji?

Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że zazwyczaj około południa wszystko wraca do normy i użytkownicy ponownie mogą się zalogować na Twój e-PIT. Wystarczy więc cierpliwie poczekać. 

Czas na rozliczenie PIT-u mamy do końca kwietnia. 

Rozliczamy się tak jak dotychczas w serwisie podatki.gov.pl, gdzie w zakładce Twój e-PIT znajdziemy wypełnioną już deklarację podatkową. Należy ją sprawdzić i zatwierdzić lub wprowadzić zmiany, takie jak ulgi podatkowe. Termin zatwierdzenia deklaracji upływa 30 kwietnia. 

Rozliczenie PIT-u przez internet: im szybciej tym lepiej?

Jak wyjaśnia resort finansów, dla zeznań złożonych w formie elektronicznej, standardowy termin zwrotu podatku wynosi 45 dni, licząc od dnia wysłania zeznania.

Oznacza to, że im szybciej rozliczymy podatek, tym szybciej otrzymamy na konto ewentualny zwrot.

Uwaga: Dłużej na zwrot nadpłaty poczekają osoby, które zdecydują się rozliczyć podatek na papierowych formularzach. Wówczas Urząd Skarbowy wypłaci pieniądze w terminie do 3 miesięcy od złożenia zeznania.

Kluczowe Punkty
  • Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła usługę Twój e-PIT, która jednak padła niedługo po uruchomieniu.
  • Południe to zazwyczaj czas, kiedy usługa powraca do normy i użytkownicy mogą się zalogować.
  • Rozliczanie PIT-u odbywa się na stronie podatki.gov.pl, w zakładce Twój e-PIT, gdzie znajduje się wstępnie wypełniona deklaracja podatkowa.
  • Termin zatwierdzenia deklaracji to 30 kwietnia.
  • Standardowy termin zwrotu podatku wynosi 45 dni od dnia wysłania zeznania. Im szybciej rozliczymy podatek, tym szybciej otrzymamy zwrot.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną