Jaki żyrandol wybrać do salonu – inspiracje i pomysły oświetleniowe

Sponsorowany
Styl życia
10.02.2024 9:04
Jaki żyrandol wybrać do salonu – inspiracje i pomysły oświetleniowe

Efektowne żyrandole znów są niezmiernie modne i chętnie wykorzystuje się je jako jedno z głównych źródeł światła do rozmaitych pomieszczeń, w tym też reprezentacyjnego salonu. Staje się w nich praktycznym oświetleniem i ważnym elementem dekoracyjnym.

Jak znaleźć idealny żyrandol do domowych wnętrz? Jakie są najmodniejsze rozwiązania do popularnych obecnie aranżacji? Kilka wskazówek przekażemy w dalszej części tekstu.

Klasyczny żyrandol czy designerska lampa LED?

Większości osób żyrandole kojarzą się przede wszystkim z produktami vintage. Przez lata stosowano je bowiem w rozmaitych aranżacjach o mniej lub bardziej dekoracyjnym charakterze. Później na jakiś czas odeszły w niepamięć, a ich miejsce zajęły ascetyczne plafony i inne oprawy sufitowe. Obecnie znów wielopunktowe lampy wiszące święcą triumfy jako jeden z ciekawszych i bardziej efektownych sposobów na oświetlenie wnętrz.

Paradoksalnie współczesne żyrandole potrafią przyjmować bardzo zróżnicowane formy. Wciąż pojawiają się oczywiście klasyczne, mosiężne konstrukcje z kryształkami i szklanymi osłonami źródeł światła. Świetnie prezentują się w pomieszczeniach klasycznych lub retro. Innym rozwiązaniem są lampy z licznymi punktami świetlnymi osłoniętymi tekstylnymi abażurami, do znalezienia choćby na stronie AZzardo. W zależności od zastosowanych tkanin (bawełna, tiul) nadają się do wprowadzenia w rozmaitych przestrzeniach – od pokoi dziennych skandynawskich po wnętrza glamour.

Oprócz standardowych opraw pojawia się wiele oryginalnych i nowoczesnych lamp o bardzo minimalistycznym i geometrycznym kształcie. Sprzyja temu zastosowanie zintegrowanych źródeł światła LED, co ułatwia niemal dowolne formowanie produktu oświetleniowego. Tak powstają efektowne oprawy do salonu nowoczesnego, minimalistycznego lub hi-tech.

Gdzie zawiesić modny żyrandol w salonie?

Modne żyrandole to dość okazałe oprawy oświetleniowe, które montuje się przede wszystkim w okazałych pomieszczeniach, zwłaszcza w przypadku szczególnie rozbudowanych i dekoracyjnych lamp. Zazwyczaj takie produkty stanowią we wnętrzu kluczowe źródło światła, zapewniając oświetlenie ogólne lub w wybranej strefie. Montuje się je na takiej wysokości, by nie utrudniały korzystania z danej przestrzeni.

Gdzie je zatem umieścić? Skoro tak bardzo przykuwają spojrzenia, zwykło się wieszać je w najważniejszej części pokoju o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym. Żyrandole trafiają zatem nad zestaw mebli (centralnie nad stolik kawowy) lub nad stół do rodzinnych posiłków. W wielofunkcyjnych pokojach dziennych można również wykorzystać nowoczesne lampy wiszące jako oświetlenie nad wyspę kuchenną – praktyczne i dekoracyjne zarazem. Sporo pomysłów na połączenie lamp i mebli można znaleźć choćby na stronie: https://ihome24.pl.

Jakie źródła światła dobrać do lamp wiszących w salonie?

Nieco już zdążyliśmy powiedzieć na temat źródeł światła, teraz pochylimy się nad nimi nieco dłużej. Obecnie stawia się zwłaszcza na produkty łączące najwyższą funkcjonalność z dużymi walorami estetycznymi. Idealnie sprawdzają się zatem rozwiązania LED (wymienne i zintegrowane).

Dzięki nim zyskuje się dużą różnorodność opcji, by łatwo dopasować oświetlenie do indywidualnych potrzeb. Można zdecydować się na konkretne parametry (natężenie światła nie mniejsze niż 100 lx oraz barwa raczej neutralna lub ciepłobiała) bądź wybrać warianty z regulacją, by zawsze dopasować oświetlenie do okoliczności, nastroju i modnej aranżacji. Dużą pomocą bywa w tym ledowe oświetlenie inteligentne – do kontrolowania za pomocą pilotów, aplikacji mobilnych lub komend głosowych. To większa kontrola nad oświetleniem wnętrz, bezpieczeństwo i wygoda, a także niejednokrotnie – spore oszczędności.

Nowoczesne i modne oświetlenie do pokoju dziennego – ponadczasowe żyrandole domowe

Żyrandole to niezmiernie szeroka i ciekawa grupa opraw oświetleniowych, które świetnie prezentują się w przestronnych wnętrzach reprezentacyjno-rekreacyjnych. Nie może ich zatem zabraknąć również w modnych salonach, gdzie stają się najważniejszym punktem systemu oświetleniowego. Można postawić na modele klasyczne lub nowoczesne, wyposażone w energooszczędne i wygodne w obsłudze źródła światła. Wszystko po to, by zawsze mieć idealnie oświetlone domowe wnętrza.

Kluczowe Punkty
  • Żyrandole są niezmiernie modne i stanowią jedno z głównych źródeł światła w domowych wnętrzach.
  • Klasyczne żyrandole są często kojarzone z productami vintage, ale współcześnie przyjmują wiele zróżnicowanych form.
  • Nowoczesne żyrandole skupiają się na minimalistycznym i geometrycznym kształcie, wykorzystując zintegrowane źródła światła LED.
  • Żyrandole są zwykle umieszczane w najważniejszych częściach pokoju, takich jak nad zestawem mebli lub stołem do rodzinnych posiłków.
  • Źródła światła LED są obecnie najbardziej preferowane, ze względu na ich funkcjonalność i walory estetyczne.
  • Żyrandole są ważnym elementem oświetlenia w modnych salonach, dostępne są w modelach klasycznych i nowoczesnych.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną