Reforma składki zdrowotnej! Na tą zmianę czekają tysiące przedsiębiorców. Resort odpowiada

Martyna P.
Biznes i finanse
09.02.2024 10:47
Reforma składki zdrowotnej! Na tą zmianę czekają tysiące przedsiębiorców. Resort odpowiada

Pracodawcy czekają z niecierpliwością na decyzję rządu w sprawie składki zdrowotnej. Wiele wskazuje na to, że rządzący wdrożą zmiany w tej kwestii jeszcze w 2024 roku.

 

Powrót do zryczałtowanej składki zdrowotnej!? 

Do sprawy odniósł się Wiceminister Zdrowia – Wojciech Konieczny. Mężczyzna zakomunikował, że obecnie toczą się prace nad zmianą formy składki zdrowotnej. Planowany jest powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej.  

Rozważane są różne możliwości dotyczące uproszczenia zasad naliczania składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania. Przedmiotowe zmiany muszą być powiązane ze zmianami na poziomie prawa podatkowego – Wojciech Konieczny zakomunikował w odpowiedzi na pytania parlamentarzystów Polska 2050- Trzecia Droga.

W zakresie tych zmian Ministerstwo Zdrowia współpracuje z Resortem Finansów. Omawiany jest wpływ zmian w zakresie składki zdrowotnej na budżet państwowy.

 Przypomnijmy, że wśród „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej jest punkt numer 34, który brzmi:

Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej.

Jeśli rząd wywiąże się z obietnicy, zmiany dotyczące składki zdrowotnej zostaną wdrożone jeszcze w 2024 roku.

Zdjęcie Reforma składki zdrowotnej! Na tą zmianę czekają tysiące przedsiębiorców. Resort odpowiada #1

Ile obecnie wynosi składka zdrowotna?

Od 2022 roku wysokość składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania i wysokości dochodów:

  • Jeżeli rozliczamy się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej),

 

  • Jeżeli rozliczamy podatek dochodowy od osób fizycznych w formie podatku liniowego(19%), płacimy składkę zdrowotną w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej).

 

Minimalna składka zdrowotna w 2024 roku, za każdy miesiąc roku składkowego od 1 lutego 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku, wynosi 381,78 zł.

 

 

Zryczałtowana składka zdrowotna – o co chodzi?

Zryczałtowana składka zdrowotna polega na tym, że jest ona pobierana w stałej, ustalonej kwocie, niezależnie od wysokości osiąganego dochodu czy wynagrodzenia.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wybierają płacenie składki zdrowotnej w formie zryczałtowanej, nie są zobowiązane do odprowadzania składek od przychodu, a jedynie płacą określoną kwotę miesięcznie lub kwartalnie do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Podobnie, osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło) mogą płacić zryczałtowaną składkę zdrowotną, która jest ustalana w oparciu o minimalne wynagrodzenie, niezależnie od faktycznego dochodu.

Zaletą zryczałtowanej składki zdrowotnej jest jej stałość i przewidywalność dla płatnika, co ułatwia planowanie finansowe. Jednakże może to być niekorzystne dla osób, których dochody są niższe od średniej, ponieważ w takim przypadku płacą oni proporcjonalnie wyższy procent swoich dochodów na opiekę zdrowotną.

 

Kluczowe Punkty
  • Pracodawcy oczekują na decyzję rządu dotyczącą składki zdrowotnej.
  • Rozważany jest powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej.
  • Ministerstwo Zdrowia współpracuje z Resortem Finansów nad wprowadzeniem zmian.
  • Aktualna wysokość składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania i wysokości dochodów.
  • Zryczałtowana składka zdrowotna jest stała, niezależnie od dochodów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną