Ten dokument zalega u wielu osób! Możesz otrzymać ponad 20 tys. złotych!

Martyna P.
Biznes i finanse
08.02.2024 11:18
Ten dokument zalega u wielu osób! Możesz otrzymać ponad 20 tys. złotych! źródło okładki: Autorstwa Lechita - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2597

U wielu osób ten zapomniany dokument zalega w szafkach. Okazuje się, że można domagać się na niego rekompensaty.

Rekompensata za przedpłatę na zakup samochodu

Mowa o przedpłatach na samochody. Były one bardzo popularne w latach osiemdziesiątych. Program ten został jednak zlikwidowany i Polacy nie otrzymali samochodu ani pieniędzy.

Ustawa z 1996 roku przewiduje wypłaty rekompensat za niezrealizowane przedpłaty.

Jej kwota uzależniona jest od modelu samochodu. Stawki rekompensat aktualizowane są co kwartał przez Ministra Finansów.

Ważną informacją jest to, że roszczenia się nie przedawniają. Zwrot można otrzymać od banku, który prowadził rachunek przedpłaty. Istotne jest to, że rekompensata jest dziedziczona. Zwrot otrzymają osoby, które dokonywały wpłat regularnie.

WAŻNE: Rekompensata przysługuje osobom, które nie otrzymały samochodu ale dokonywały wpłat.

Ile wynosi rekompensata?

Kwota rekompensaty uzależniona jest od modelu samochodu. Stawki rekompensat aktualizowane są co kwartał przez Ministra Finansów.

Można otrzymać:

  • ponad 26 tysięcy złotych za przedpłaty na FSO,
  • ponad 18 tysięcy złotych za przedpłaty na Fiata 126p.

Bank wypłaca posiadaczowi wniesiony wkład wraz z należnymi odsetkami, a rekompensata to dodatek.

Jak otrzymać rekompensatę?

Aby otrzymać rekompensatę należy wybrać się do banku. Konieczne jest zabranie ze sobą dowodu osobistego oraz książeczki przedpłat.

Zdjęcie Ten dokument zalega u wielu osób! Zanieś go do banku - możesz otrzymać ponad 20 tys. złotych! #1
źródło; Autorstwa Lechita - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25970962

Przedpłaty na samochód – jak działały?

Przedpłaty na samochód w latach 80. w Polsce były charakterystycznym elementem systemu dystrybucji samochodów w warunkach gospodarki centralnie planowanej.

W tamtym okresie, ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne i importowe, dostępność nowych samochodów była znacznie mniejsza niż zapotrzebowanie.

Aby móc nabyć nowy samochód, konsumenci musieli nie tylko dysponować odpowiednią kwotą pieniędzy, ale często również czekać w długich kolejkach lub listach oczekujących, które mogły trwać nawet kilka lat.

Przedpłata była formą zabezpieczenia miejsca na tej liście i często stanowiła znaczną część ceny pojazdu. Klienci wpłacali pieniądze na konto producenta lub importera samochodów z nadzieją, że w przyszłości (często nieokreślonej) zostaną wyznaczeni do odbioru pojazdu. Wartość przedpłaty była z góry określona i zależała od modelu samochodu.

System ten miał swoje konsekwencje społeczne i ekonomiczne. Z jednej strony, pozwalał producentom na planowanie produkcji i lepsze zarządzanie przepływami finansowymi. Z drugiej – powodował frustrację wśród konsumentów, którzy musieli długo czekać na realizację swoich marzeń o własnym samochodzie. Dodatkowo, ze względu na inflację i zmiany cen, wartość realna wpłaconych przedpłat mogła znacząco się zmniejszać w czasie oczekiwania.

Możesz także przeczytać o premii gwarancyjnej za książeczkę mieszkaniową. Zajrzyj do NASZEGO ARTYKUŁU

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną