Europosłowie Parlamentu Europejskiego podjęli decyzję w sprawie natychmiastowych poleceń przelewów. Proces ten będzie znacznie usprawniony.
Pieniądze na koncie w zaledwie 10 sekund!
Parlament Europejski przyjął przepisy o 10-sekundowych przelewach w euro. W takim czasie przelew w euro ma trafić od nadawcy do odbiorcy. Dodajmy, że obecnie na przelewy w euro trzeba czekać 2-3 dni. Po wdrożeniu nowych przepisów przelewy realizowane będą w każdym dniu o każdej godzinie.
Ponadto te szybkie transakcje będą w cenie standardowych transakcji. Dostawcy usług płatniczych będą mieli obowiązek poinformowania osobę zlecająca przelew o udostępnieniu środków.
Za wprowadzeniem nowych regulacji głosowało 599 posłów.
WAŻNE: Nowe regulacje będą dotyczyć transakcji w euro. Kraje członkowskie, których walutą nie jest euro będą musiały stosować te zasady w przypadku rachunków oferujących regularne transakcje we wspólnej europejskiej walucie. W tym przypadku pieniądze przelane po godzinach pracy będą mogły dotrzeć później.
Transakcje będą bezpieczne
Przepisy te są częścią aktualizacji zasad Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Europosłowie podkreślają, że transakcje będą bezpieczne, a nowe regulacje sprawią, że oszustom będzie trudniej wyłudzać środki.
Rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych oznacza długo oczekiwaną modernizację płatności w ramach jednolitego rynku europejskiego. Pożegnajmy się z niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na dostęp do środków przez dwa lub trzy dni robocze. Dostarczamy coś, na czym naprawdę zależy ludziom i firmom: przelewanie pieniędzy w ciągu 10 sekund o każdej porze dnia - zakomunikował Michiel Hoogeveen, który jest członkiem Parlamentu Europejskiego (był odpowiedzialny na sprawozdanie projektu).
Limit płatności gotówkowych
Przypomnijmy że UE dąży do wprowadzenia jednolitego limitu płatności gotówkowych na terenie całej wspólnoty w wysokości 10 tys. euro. To znaczne ograniczenie ma na celu utrudnienie legalizacji dochodów pochodzących z nielegalnych źródeł poprzez system finansowy.
Kraje członkowskie wstępnie doszły już do porozumienia w tej sprawie z Komisją Europejską w tej kwestii. Nowe przepisy muszą jednak jeszcze formalnie zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i państwa członkowskie, zanim wejdą w życie. Propozycja ta budzi kontrowersje wśród obywateli, ale zdaniem UE jest kluczowa dla skutecznego przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.