Podczas rozliczania PIT za 2023 podatnicy mają wiele ulg, z których warto skorzystać. Jeśli zostaną one zaznaczone poprawnie, to skarbówka dokona zwrotu podatku. Samo rozliczenie PIT-u jednak nie wystarczy. Potem czekają nas jeszcze telefony lub inna forma kontaktu od fiskusa i konieczność przedstawienia dokumentów.
Ulgi podatkowe
Rozliczając PIT za pośrednictwem usługi e-PIT lub w sposób tradycyjny, możemy zaznaczyć wiele ulg podatkowych. W zależności od tego, do jakiej grupy należymy, możemy rozliczyć np. ulgę na dziecko, na Internet, dla krwiodawców i wiele innych.
Pełną listę dostępnych ulg w PIT 2023/24 znajdziecie pod tym linkiem.
Skarbówka zadzwoni do nas po rozliczeniu PIT
Rozliczenie PIT i zaznaczenie odpowiednich ulg to jednak nie wszystko. Po przeanalizowaniu naszej deklaracji skarbówka może chcieć się z nami skontaktować w celu uzyskania większej ilości informacji i dokumentów.
Okazuje się bowiem, że rozliczając się przez Twój w-PIT nie ma możliwości załączenia żadnych dokumentów potwierdzających prawo do uzyskania danej ulgi podatkowej.
Dokumenty musisz przechowywać przez pięć lat
Urząd skarbowy jednak uspokaja - sam zgłosi się po potrzebne dokumenty. Oznacza to jednak, że podatnik w każdej chwili musi mieć dostęp do wymaganych dokumentów, faktur i innych potwierdzeń wymaganych do uwierzytelnienia prawa do ulgi podatkowej. Podatnik musi przechowywać te dokumenty minimum przez pięć lat. Wydaje się to dość uciążliwe - zwraca uwagę biznes.interia.pl.
Urząd skarbowy wyjaśnia wątpliwości
Z przepisów wynika, że Urząd skarbowy w każdej chwili będzie mógł zażądać od nas dokumentów potwierdzających prawo do ulgi podatkowej. Fiskus wyjaśnia jednak, że proces ten będzie przebiegał w najmniej uciążliwy dla podatnika sposób. Co więcej, samo skorzystanie z ulgi nie powoduje automatycznie konieczności kontroli dokumentów. Urząd będzie się kontaktował jedynie w przypadkach pojawienia się wątpliwości i nieprawidłowości.
W oświadczeniu przesłanym do Interii, ministerstwo finansów komentuje:
- Urzędy skarbowe będą się kontaktowały z podatnikami w sposób najmniej dla nich uciążliwy i tylko w przypadku konieczności wyjaśnienia wątpliwości dotyczących prawidłowości informacji podanych w zeznaniu podatkowym. Taki sposób działania jest niezależny od formy złożenia zeznania - nie ma znaczenia czy zeznanie zostało złożone elektronicznie np. w usłudze Twój e-PIT, czy też papierowo. Urzędy skarbowe mogą wyjaśniać z podatnikami wątpliwości dotyczące zarówno korzystania z ulg i odliczeń, jak również innych danych wpisanych w zeznaniu PIT. Zaznaczamy przy tym, że samo skorzystanie z ulg podatkowych nie wiąże się z koniecznością kontaktu ze strony urzędu skarbowego - wyjaśnia resort finansów w przesłanym do Interii komentarzu.