Szykujcie dokumenty i potwierdzenia. Skarbówka zadzwoni do tych osób w sprawie PIT-u

Agnieszka
Podatki
08.02.2024 9:42
Szykujcie dokumenty i potwierdzenia. Skarbówka zadzwoni do tych osób w sprawie PIT-u

Podczas rozliczania PIT za 2023 podatnicy mają wiele ulg, z których warto skorzystać. Jeśli zostaną one zaznaczone poprawnie, to skarbówka dokona zwrotu podatku. Samo rozliczenie PIT-u jednak nie wystarczy. Potem czekają nas jeszcze telefony lub inna forma kontaktu od fiskusa i konieczność przedstawienia dokumentów.

Ulgi podatkowe

Rozliczając PIT za pośrednictwem usługi e-PIT lub w sposób tradycyjny, możemy zaznaczyć wiele ulg podatkowych. W zależności od tego, do jakiej grupy należymy, możemy rozliczyć np. ulgę na dziecko, na Internet, dla krwiodawców i wiele innych.

Pełną listę dostępnych ulg w PIT 2023/24 znajdziecie pod tym linkiem.

Skarbówka zadzwoni do nas po rozliczeniu PIT

Rozliczenie PIT i zaznaczenie odpowiednich ulg to jednak nie wszystko. Po przeanalizowaniu naszej deklaracji skarbówka może chcieć się z nami skontaktować w celu uzyskania większej ilości informacji i dokumentów.

Okazuje się bowiem, że rozliczając się przez Twój w-PIT nie ma możliwości załączenia żadnych dokumentów potwierdzających prawo do uzyskania danej ulgi podatkowej.

Dokumenty musisz przechowywać przez pięć lat

Urząd skarbowy jednak uspokaja - sam zgłosi się po potrzebne dokumenty. Oznacza to jednak, że podatnik w każdej chwili musi mieć dostęp do wymaganych dokumentów, faktur i innych potwierdzeń wymaganych do uwierzytelnienia prawa do ulgi podatkowej. Podatnik musi przechowywać te dokumenty minimum przez pięć lat. Wydaje się to dość uciążliwe - zwraca uwagę biznes.interia.pl.

Urząd skarbowy wyjaśnia wątpliwości

Z przepisów wynika, że Urząd skarbowy w każdej chwili będzie mógł zażądać od nas dokumentów potwierdzających prawo do ulgi podatkowej. Fiskus wyjaśnia jednak, że proces ten będzie przebiegał w najmniej uciążliwy dla podatnika sposób. Co więcej, samo skorzystanie z ulgi nie powoduje automatycznie konieczności kontroli dokumentów. Urząd będzie się kontaktował jedynie w przypadkach pojawienia się wątpliwości i nieprawidłowości. 

W oświadczeniu przesłanym do Interii, ministerstwo finansów komentuje: 

- Urzędy skarbowe będą się kontaktowały z podatnikami w sposób najmniej dla nich uciążliwy i tylko w przypadku konieczności wyjaśnienia wątpliwości dotyczących prawidłowości informacji podanych w zeznaniu podatkowym. Taki sposób działania jest niezależny od formy złożenia zeznania - nie ma znaczenia czy zeznanie zostało złożone elektronicznie np. w usłudze Twój e-PIT, czy też papierowo. Urzędy skarbowe mogą wyjaśniać z podatnikami wątpliwości dotyczące zarówno korzystania z ulg i odliczeń, jak również innych danych wpisanych w zeznaniu PIT. Zaznaczamy przy tym, że samo skorzystanie z ulg podatkowych nie wiąże się z koniecznością kontaktu ze strony urzędu skarbowego - wyjaśnia resort finansów w przesłanym do Interii komentarzu. 

 

Kluczowe Punkty
  • Podatnicy mają wiele ulg podczas rozliczania PIT za 2023, które mogą obniżyć ich obowiązki podatkowe.
  • Po rozliczeniu PIT, fiskus może skontaktować się z podatnikami, aby uzyskać dodatkowe informacje i dokumenty.
  • Dokumenty potwierdzające prawo do ulgi podatkowej powinny być przechowywane przez podatników przez co najmniej pięć lat.
  • Urząd Skarbowy zgłosi się po potrzebne dokumenty i zażąda ich w dowolnym momencie.
  • Skorzystanie z ulgi podatkowej nie powoduje automatycznie konieczności kontroli dokumentów. Fiskus skontaktuje się tylko w przypadku wątpliwości.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną