Koniec z naklejkami na owocach? UE planuje ważne zmiany!

Justyna
Prawo
07.02.2024 20:07
Koniec z naklejkami na owocach? UE planuje ważne zmiany!

Unia Europejska podejmuje kolejny krok w walce z plastikowym zanieczyszczeniem, tym razem ponownie celując w codzienny aspekt naszych zakupów. Kiedy możemy spodziewać się tej zmiany? Zapraszamy do zapoznania się z detalami najnowszej inicjatywy!

Unijne regulacje w dziedzinie odpadów plastikowych

W Warszawie 6 lutego br. odbyła się konferencja Sustainable Industry Lab 2024, której celem jest omówienie najistotniejszych globalnych i regionalnych wyzwań związanych z transformacją klimatyczno-środowiskową, społeczną i gospodarczą. To właśnie w jej trakcie wiceminister klimatu Anita Sowińska zwróciła uwagę, że Unia Europejska jest w trakcie finalizowania przyjętego 22 listopada 2023 r. przez Parlament Europejski rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR, ang. Packaging and Packaging Waste Regulation).

Rozporządzenie to jest częścią większego wysiłku mającego na celu zmniejszenie ilości plastiku w środowisku. Nowe przepisy mają na celu nie tylko ograniczenie ilości plastiku, ale także m.in. zakaz stosowania szkodliwych substancji chemicznych w opakowaniach na żywność. Zgodnie z nowymi przepisami, na konsumentów i producentów czekają znaczące zmiany.

Przyszłość bez plastikowych naklejek

Jak zapowiada Sowińska:

Będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów jak np. z plastikowych naklejek na pomarańczach czy jabłkach. To wszystko zniknie”.

Eliminacja plastikowych naklejek z owoców i warzyw jest krokiem w kierunku ograniczenia ilości plastiku używanego na co dzień. Choć może się wydawać, że są to drobne elementy, ich wycofanie ma niemal symboliczne znaczenie i jest częścią szerszej strategii UE mającej na celu promowanie zrównoważonej konsumpcji i produkcji. Zmiana ta wymagać będzie od konsumentów adaptacji do nowych metod identyfikacji i klasyfikacji produktów, ale także otwiera drogę do innowacyjnych rozwiązań w zakresie etykietowania.

Globalny wyzwanie

Problem nadmiernego zużycia plastiku jest globalny i dotyczy każdego z nas. Wiceminister Sowińska podkreśliła:

„Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku. Z tej ilości 2/3 to są opakowania jednorazowe: butelki, foliówki, opakowania do żywności”.

Nowe regulacje mają na celu nie tylko zmniejszenie ilości stosowanego plastiku, ale również promowanie bardziej zrównoważonych nawyków konsumenckich oraz rozszerzenie odpowiedzialności producentów. Warto bowiem pamiętać, że zrównoważony rozwój i ochrona środowiska są priorytetami, które wymagają wspólnych działań na różnych poziomach społeczeństwa.

Kluczowe Punkty
  • Unia Europejska finalizuje rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) mające na celu zmniejszenie ilości plastiku w środowisku.
  • Nowe przepisy zakładają zakaz stosowania szkodliwych substancji chemicznych w opakowaniach na żywność oraz eliminują plastikowe naklejki z owoców i warzyw.
  • Rozporządzenie to jest częścią szerszej strategii UE mającej na celu promowanie zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
  • Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku, z czego 2/3 to są opakowania jednorazowe.
  • Nowe regulacje mają na celu nie tylko zmniejszenie ilości stosowanego plastiku, ale również promowanie bardziej zrównoważonych nawyków konsumenckich oraz rozszerzenie odpowiedzialności producentów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną