Nawet 8 tysięcy złotych dla małżeństw! Nowe świadczenie dla par

Martyna P.
Dofinansowania
05.02.2024 8:54
Nawet 8 tysięcy złotych dla małżeństw! Nowe świadczenie dla par

Wkrótce małżeństwa z długi stażem będą mieć powody do zadowolenia. Okazuje się, że komisja senacka pracuje nad projektem świadczenia dla małżonków.

Nawet 8 tysięcy złotych dla małżeństw

Rząd dąży do wprowadzenia świadczenia dla małżeństw z długim stażem. Prace nad tym projektem rozpoczęły się już w 2023 roku. Wówczas petycja w tej sprawie wpłynęła do Sejmu. Pomysłodawcy uważają, że celem wprowadzenia świadczenia finansowego ma być poprawa sytuacji materialnej wielu seniorów oraz formą uznania za długi staż.

Jego wysokość ma być uzależniona od stażu małżeństwa. Projekt zakłada, że pary będą otrzymywać:

 • 5 tysięcy złotych – za 50 lat małżeństwa,

 • 5,5 tysięcy złotych – za 55 lat małżeństwa,

 • 6 tysięcy złotych – za 60 lat małżeństwa,

 • 6,5 tysięcy złotych za 65 lat małżeństwa,

 • 7 tysięcy złotych – za 70 lat małżeństwa,

 • 7,5 tysięcy złotych – za 75 lat małżeństwa,

 • 8 tysięcy złotych za 80 lat małżeństwa.

Sprawę przybliżył „Fakt”. Okazuje się, że senacka komicja prowadziła w tej sprawie rozmowę 31 stycznia 2024 roku. Wywiadu dla dziennika udzieliła Jolanta Piotrowska z Koalicji Obywatelskiej. Kobieta uważa, że należy honorować pary z wieloletni stażem, gdyż są one wzorem dla społeczeństwa. Sprawa została skierowana do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i ma być zaopiniowana.

Pomysł ten omawiany był już w 2023 roku. Nie dostał jednak zielonego światła. Na stronie Senatu można było przeczytać wówczas:

„Świadczenie byłoby wypłacane z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, na wniosek małżonków udokumentowany zaświadczeniem z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzającym ich staż małżeński".

Zdjęcie Nawet 8 tysięcy złotych dla małżeństw! Nowe świadczenie dla par #1

Zdania w tej sprawie są podzielone

Propozycja wprowadzenia wsparcia finansowego dla małżeństw o długim stażu budzi zarówno entuzjazm, jak i kontrowersje.

Zwolennicy tej inicjatywy podkreślają, że długotrwałe małżeństwa zasługują na uznanie i nagrodę za lata poświęcone na wzajemne budowanie relacji. Dodatkowe wsparcie finansowe może pomóc tym param w pokryciu kosztów związanych z opieką zdrowotną, codziennymi wydatkami czy planami na przyszłość. Ponadto, małżeństwa z długim stażem mogą stanowić inspirację dla innych, stając się przykładem trwałej miłości i oddania.

Niektórzy wyrażają natomiast obawy związane z wprowadzeniem dodatkowego wsparcia finansowego dla małżeństw o długim stażu. Istnieje ryzyko, że nie wszystkie pary będą miały równą szansę skorzystania z tego świadczenia, a niektóre osoby samotne mogą czuć się pominięte. Pojawiają się również pytania dotyczące źródeł finansowania tego programu i jego kosztów.

Kluczowe Punkty
 • Komisja senacka pracuje nad projektem świadczenia dla długotrwałych małżeństw.
 • Przewidziane kwoty wynoszą od 5 do 8 tysięcy złotych, w zależności od stażu małżeństwa.
 • Świadczenie ma poprawić sytuację materialną seniorów i jest formą uznania za długi staż małżeństwa.
 • Pomysł jest kontrowersyjny. Zwolennicy uważają, że długotrwałe małżeństwa zasługują na nagrodę, przeciwnicy obawiają się o równość szans i pominięcie osób samotnych.
 • Świadczenie ma być wypłacane z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną